Ankara’da Kore pop rüzgarı esti

Ankara’da Kore pop rüzgarı esti

0
PAYLAŞ

2012 yılının 15 Temmuz’unda Güney Koreli pop müzik sanatcısı PSY Gangnam Style şarkısı ile ortaya çıkana kadar dünyada hiç kimse Kore Pop’unun farkında bile değildi.

Muhtemelen kazandığı başarıyı PSY’de rüyasında görse inanmazdı!

Her pop şarkıcısının hayali olan başarıya dünya çapında ulaşan PSY geldiği şehrin adını taşıyan Gangam Style ile dünyayı salladı. You tube de izlenme rekorları kıran Gangam Style Kore Pop’u olarak uluslarası müzik piyasasında yeni bir sayfa açtı. Güneydoğu Asya’da zaten tanınan ve sevilen Kore-Pop’u kendisini kanıtlamış ve kısaca K-Pop olarak dünyada ün salmaya başlamıştı.

Gangam Style yalnız Kore’nin değil Asyanın gelmiş geçmiş en en başarılı şarkısı, Amerika ve Asya’da ise son 10 yılın en etkili pop şarkısı olduğu söyleniyor. Bu yılın Temmuz ayı başında rekorunu başka bir gruba kaptırana kadar You Tube da tam 2 milyar kez görüntülenmiş!

2017 yılı başında Reuters Haber Ajansına verdiği röportajda PSY “ Bu dünyanın bana verebileceği en büyük armağan idi. Şimdi zaman zaman geriye dönüp baktığımda gururlanacağım bir eserim var” demişti.

Bu büyük başarısına rağmen PSY’nin tek eksik kaldığı başarıyı Bilboard Müzik Ödüllerinde yakalayan, bugünlerde çok populer olan yine başka bir Koreli grup BTS oldu.

Bazı müzik otoritelerine göre Asya’da yıllarca populer olan ve İngilizce söylenen Batı Popu ve sanatcılarının yerini bugünlerde satışları, kendi dillerinde performansları ve ratingleri ile Güney Koreli Popçular almış durumda.

Bu yaz Ankara’da Türkiye’nin de K-Pop dalgasından bir hayli etkilenmiş olduğunu, K-Pop rüzgarının Ankara’da da estiğini gözlemleme fırsatımız oldu. Kızımın Endonezya’da başlayan Kore Dili, K-Pop ve K-Dizi sevdası Türkiye’de bu kursa kabul edilmesiyle resmileşti, tatil renklendi!

Ankara Paris Caddesinde şık bir binada 2011’den bu yana hizmet veren Kore Kültür Merkezi K-Pop severlere bir K-Pop kursu hazırlamıştı. Haziran ortasında başlayan ve 6 Temmuz’a kadar süren kurslar için Güney Kore’den dalında uzman 3 öğretmen geldi. Korece Şarkı söyleme ve dans etme seçenekleri bulunan kurslar için ilgililer Kore Kültür Merkezi web sayfası üzerinden başvuruda bulundu.

Yoğun ilgi gören kurslara başvuruda bulunanlar arasından ne yazıkki yalnızca 40 kişi seçilebilmişti.

Kore disiplini altında gerçekleştirilen kurslar toplam 3 hafta sürdü. Gösteriye yakın çalışma saatleri artırıldı. Kültür Merkezinin Kafeteryasında çaylar şirketten üsetlik hergün özel bir kahve ikram olarak sunuldu öğrencilere.

Güney Kore’den gelen öğretmenler kursiyerlerle sıcak ve dostça ilişkiler kurdu, Türk Kültürüne ve yemeklerine büyük ilgi gösterdi.

Kurslar 6 Temmuz’da tüm kursiyerlerin katıldığı ve yakınlarının ilgi izlediği bir gösteri ile son buldu. Müzik bölümü öğrencileri şarkılarını büyük bir istek ve heyecanla seslendirirken dans bölümü öğrencileri izleyenleri çoşturan dans gösterilerini sundu. Koreli öğretmenler de kendi dallarında solo gösteri yaptı.

Törende etkileyici Türkçesiyle konuşan Merkez Başkanı Dong Woo CHO Türk- Kore ilişkilerine ve bu yıl bu dostluğun 60. yılının kutlandığına değindi. Türkiye’de Kore’yi daha iyi tanıtmak için bu tür etkinlikler planladıklarını ve ilgi gördüğünü görmekten mutlu olduklarını belirtti. İlk kez geçen yıl hazırlanan bu kursların ileriki yıllarda da devam edeceğini müjdeledi.

Gösteri sırasında izleyicilere verilen numaralar arasından çekilişler yapıldı, hediyeler Merkez Başkanı CHO ile Güney Kore Askeri Ateşesi ve bir Türkiye hayranı olduğunu her fırsatta belirten Kurmay Albay Jaesic Park tarafından verildi.

Gösteri sonunda tüm kursiyerlere ve izleyicilere geleneksel Kore yemekleri ikram edildi.

Üç haftada Ankara’ya iyice alışan öğretmenler ve Türk öğrencileri ayrılık vakti geldiğinde çok hüzünlüydü, duygulu anlar yaşandı. Öğretmenler Türkiye’ye tekrar gelme isteklerini belirtirek veda etti.

Bu yaz ayrıca İstanbul’da K-Pop Dünya Festivali gerçekleştirildi. Katılmak isteyenler başvuru formlarını doldurarak Korece seslendirdikleri şarkıları ve video kliplerini 9 Haziran’a kadar you tube yükledi, 19 Haziran’da ön elemeyi geçen adaylar duyuruldu kazanan adayların değerlendirmeler sonucu daha sonra açıklanacağı belirtildi.

Görünen o ki K-Pop rüzgarı Türkiye’de esmeye devam edecek.

________________
Gülseren Tozkoparan Jordan
Ankara- Temmuz 2017

BİR CEVAP BIRAK

16 + thirteen =