“Anket, sterline aşırı değer kaybettirdi”

“Anket, sterline aşırı değer kaybettirdi”

0
PAYLAŞ

İngiltere’nin ciddi ulusal gazetelerinden The Guardian, “İngiltere’nin savaş sonrası dönemde yaşadığı en ciddi resesyonu tam olarak atlatamadığı yönündeki kaygılar son haftalarda sterlini zaten savunmasız bırakmıştı. Ancak dünkü sert düşüş, hafta sonu yayınlanan bir anketten kaynaklandı” diye yazdı.

Ankete göre genel seçime yaklaşık iki ay kala, İşçi Partisi yarışı önde götüren Muhafazakarlar ile arasındaki oy farkını iki puana kadar indirmişti.

Gazete şöyle devam etti:

“Son birkaç haftaya kadar, mali piyasaların beklentisi baharda iktidara geleceği tahmin edilen Muhafazakarların, bütçe açığını kapatmak üzere acilen harekete geçeceği yönündeydi. Muhafazakarlar da, bu yıl gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 12’sine ulaşması beklenen açığı kapatmak amacıyla, seçimin ardından 50 gün içerisinde bir acil durum bütçesi hazırlayacaklarını açıklamışlardı. İşçi Partisi ise kamu harcamalarını böyle birden bire kesmenin, zaten kırılgan olan ekonomik iyileşmeye darbe vuracağı inancında.

İki parti arasındaki oy farkının azalması, ikisinin de parlamentoda mutlak çoğunluğu elde edemeyeceğini gösteriyor. Bu da yatırımcıda, yeni hükümetin bütçe açığını kapatma işini rafa kaldıracağı kaygısını yaratarak sterlinin düşmesine neden oluyor.”

PAYLAŞ
Önceki makaleYanlışlar…
Sonraki makaleTalat’ın dört atlısı

BİR CEVAP BIRAK

seventeen − fourteen =