Anket: Türk kadını mutsuz

Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesinde yapılan bir anket, Türk kadınının “mutsuz” olduğunu ortaya koydu.


Bir araştırma merkezinin 7 il, 23 ilçe ve 37 kırsal yerleşim biriminde 18 yaş üstü 1044 evli ve bekar kadınla yapılan araştırmada katılımcıların yüzde 42.4’ü “mutsuz” olduklarını belirtti.


Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin (KAMOY) yaptığı araştırmada, “mutlu musunuz?” sorusuna, katılımcıların yüzde 42.4’ü “hayır”, yüzde 31.6’sı ”evet” yanıtını verirken, yüzde 26’sı ise soruyu cevapsız bıraktı.


Katılımcıların yüzde 64’si en önemli sorununun “geçim sıkıntısı” olduğunu dile getirdi. Kadınlar, diğer sorunlarını ise şöyle sıraladılar:


“-Ev ve çocuklarının anlayışsızlığı,
-Yorgunluk,
-Şiddet,
-Bazı çağdaş ev eşyalarından yoksunluk,
-Eğitim eksikliği,
-Sokakta ve iş yerlerinde taciz,
-Toplumu yönetenlerin erkek ağırlıklı olması/ayrımcılık,
-Güvensizlik,
-Çeşitli sağlık sorunları,
-Ekonomik bağımlılık.”


“GÜZEL DEĞİLİM”


Geçim sıkıntısından sonra, temel 10 sorun olarak belirtilen bu sıralamadaki unsurların dışında kadınların diğer yakınmaları “istediği gibi yaşayamamak”, ”güzel bir tatil yapamamak”, “eşlerin başka kadınlarla birlikteliği”, “güzel olamamak” ve “giyim-kuşam” olarak sıralandı.


Araştırmaya katılanlar, “Gelecekten umutlu musunuz?” sorusuna da yüzde 40.6 oranında “hayır”, yüzde 33.7 oranında “evet” karşılığını verdi. Katılımcıların yüzde 25.7’si soruya yanıt vermekten kaçındı.


Araştırmada, kadınlara sorulan 3 seçenek doğrultusunda kendilerini nasıl tanımladıkları soruldu. Bu seçenekler doğrultusunda katılımcıların yüzde 42’si kendini “sorunlu bir kadın”, yüzde 26.2’si ise “çağdaş ve mutlu bir kadın” olarak tanımladı.


“AĞIR İŞÇİYİM”


Anketörler, ilk iki seçenek doğrultusunda görüş bildirmeyenlerden ”kendilerine özgü bir tanımlama” istediler. Bu seçenek için verilen ilginç cevaplardan bazıları şöyle belirlendi:


“-Ağır işçiyim,
-Ne olduğumu ben de bilmiyorum,
-Köle,
-Şu ellerime bakın siz karar verin,
-Hasta, yorgun ve perişan bir insan müsveddesi,
-Hizmetçi,
-Delirmek üzere olan bir zavallı,
-Günde 15-16 saat ayakta duran bir canlı,
-Talihsiz bir kadın,
-Babasının evinde rahatlık batmış bir tip.”


TÜRK KADINI SAĞLIKSIZ


Araştırmada, Türk kadınının sağlık durumunun da “çok kötü” olduğu belirlendi.


Katılımcılara yöneltilen “Tam sağlıklıyım diyebilir misiniz?” sorusuna, yüzde 50 oranında “hayır”, yüzde 35.6 oranında “evet”, yüzde 14.4 oranında ise “bilemiyorum” karşılıkları verildi.


Kadınların yakındığı sağlık sorunları arasında, çeşitli ağrılar, kadın hastalıkları, psikolojik bozukluklar, diş ve göz sorunları, mide-bağırsak hastalıkları, yorgunluktan kaynaklanan rahatsızlıklar yer aldı.


KADINA DEĞER VERİLMİYOR


Araştırmaya katılan kadınlara yöneltilen, “Türkiye’de kadına değer veriliyor mu?” sorusuna, yüzde 60.2 oranında “hayır”, yüzde 21.6 oranında ”evet” yanıtı gelirken, bu soruya katılımcıların yüzde 18.2’si cevap vermedi.


İŞ VE EV MESAİLERİ


Araştırmaya katılan ev kadınlarının günde 6-8 saat iş yaptıkları, ağırlıklı oranla (yüzde 66.2) ortaya çıkarken, çalışan kadınların iş ve ev mesaisi olarak yüzde 33.3 oranında 10–12, yüzde 27 oranında 13-15 saat çalıştıkları görüldü.


Katılımcılara yöneltilen “Genç kızlık hayalleriniz evliliğinizde gerçekleşti mi?” sorusuna yüzde 32.2 oranında “hayır”, yüzde 30.2 oranında ise ”evet” yanıtı geldi. Bu soruya yanıt vermeyenler ise yüzde 37.6 oranındaydı.


Araştırmaya katılan kadınlardan bazıları hayli ilginç ve düşündürücü genel değerlendirmeler yaptılar. Bunlardan bazıları şöyle belirlendi:


“-Türkiye’de aile düzeni sarsıntı yaşıyor,
-Boşanmalar daha da artacak,
-Çocuklarımın isteklerini karşılayamıyorum,
-Şimdiki aklım olsa evlenmezdim,
-Para yüzünden evde her gün kavga var,
-Üstte yok, başta yok, kendimden utanıyorum,
-Hani cennet anaların sırtındaydı?
-Biz yandık, kızlarımız ne olacak?
-Başımızdakiler yaşadığımız faciayı görmüyor mu?
-Pahalılık ve yoksulluk canımıza ‘tak’ dedirtiyor,
-En büyük eğlencemiz televizyon, onda da varsa yoksa futbol,
-Eşitlik sadece kağıt üzerinde,
-Feministlere hak veriyorum,
-Kadınlar her yerde dışlanıyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.