Anlaşma tehlikede!

Hamas’ın, 2006’da kaçırdığı İsrailli asker Gilad Şalit’i serbest bırakmak için Tel Aviv’den, hapisteki tüm Filistinli kadın mahkumları istemesi, anlaşmayı tehlikeye soktu

Hamas ile İsrail arasında, 5 yıldır militanların elinde rehin tutulan İsrailli asker Gilad Şalit’in serbest bırakılması için yapılan anlaşmada son dakika krizi patlak verdi. Filistin kaynakları, Hamas’ın anlaşmanın ilk halinde İsrail hapishanelerindeki 27 Filistinli kadın mahkumu serbest bırakmayı kabul eden Tel Aviv yönetiminden, hapisteki 38 kadını bırakmasını istediğini belirtti. Talebe, İsrail tarafının cevap vereceği bilinmiyor. Anlaşma, Gilad’ın geri verilmesi karşılığında, İsrail hapishanelerinde tutulan, 27’si kadın 1027 Filistinli mahkumun serbest bırakılmasını öngörüyordu.

ALMANYA SAHİPLENDİ

Alman istihbarat servisi BND’nin şefi Ernst Uhrlau, ülkesinin Şalit’in serbest bırakılmasına yönelik anlaşmada rol oynadığını öne sürerek, anlaşmanın Almanya için büyük bir başarı olduğunu savundu. Buna karşın Alman istihbaratçılar, anlaşmanın hala son derece ‘kırılgan’ olduğunu vurguluyor.

İLİŞKİLERİ TAMİR FIRSATI

İsrail Parlamentosu’nun (Knesset) Dışişleri ve Savunma Komisyonu Başkanı, Kadima milletvekili Şaul Mofaz, Ankara’nın Şalit’in serbest bırakılması müzakerelerine katılımının, İsrail için bölgesel stratejik müttefiki Türkiye ile ilişkilerini tamir etmesi için bir fırsat yarattığını söyledi.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de, anlaşmaya katkılarından dolayı Başbakan Tayyip Erdoğan’a teşekkür etmişti.

Gilad Şalit’in babası Noam Şalit, oğlunun serbest bırakılmasına yönelik anlaşmanın ardından evlerinin çatısına İsrail bayrağı dikti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.