Antalya yangını kısmen kontrol altında

Bakan Eroğlu, Antalya'ya gelerek, Orman Genel Müdürü Osman Kahveci ile birlikte yangın bölgesinde helikopterle havadan inceleme yaptıktan sonra Manavgat'a bağlı Taşağıl beldesinde Orman İşletme Müdürlüğü'nde basın toplantısı düzenledi.


Bakan Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün kendisinden yangınlarla ilgili bilgi aldığını, bugün de havada inceleme yaptıktan sonra Başbakan Erdoğan'ı arayarak, bilgi aktardığını söyledi.


Bakan Eroğlu, "Yangından mağdur olan vatandaşlarımıza gereken yardımı yapacağız'' dedi.
Bakan Eroğlu, ekiplerin büyük bir gayretle, gece gündüz çalışarak yangını söndürmek için mücadele ettiklerini ve önceliği yerleşim birimlerini alevlerden korumaya verdiklerini belirterek, şöyle konuştu:


''Yangın, kısmen büyük ölçüde, (üç nokta hariç olmak üzere) kontrol altına alınmıştır. Yangın bazı bölgelerde, atlayarak bölük pörçük, devam ediyor. Yanan verimli orman alanı 3 bin 500-4 bin hektar civarındadır. Yangın üç noktada devam ediyor. Bunlar Köprüçay, Taşağıl ve Karataş bölgeleridir. Alevlerin önünü kesme gayretindeyiz.''


Bakan Eroğlu, yapılan ilk tespitlere göre, çoğunluğu Karataş köyünün Macarlar mahallesinde olmak üzere 59 evin tamamen, bir evin de kısmen yandığını açıkladı.
Rüzgarın hızının zaman zaman 40-50 kilometreye ulaştığına da işaret eden Bakan Eroğlu, rüzgarın hızını düşürmesi halinde, akşam saatlerine doğru veya yarın yangını tamamen kontrol altına alabileceklerini kaydetti.


Eroğlu, gazetecilerin kaybolan kişilere ilişkin soruları üzerine, Jandarma Komutanlığı yetkililerinin kendisine kaybolan vatandaşlardan birisine ait kemiklerin, yanan bir evin enkazında bulunduğunu ifade etti.


Eroğlu, "Kimliğinin tespit edilmesi için DNA incelemesi yapılacak. Çünkü hangisi olduğunu bilemiyoruz. Kaybolan vatandaşların yangın sırasında yeniden evlerine döndüğünü görenler olmuş. Kimlik tespit çalışmaları yapılacak" diye konuştu.


METEOROLOJİDEN KARAMSAR TAHMİN


Antalya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Bölgesel Tahmin Merkezi, öğle saatlerinden itibaren nispeten hızını azaltan rüzgarın, saat 17.00'den sonra tekrar 30-40 kilometre hıza ulaşmasının beklendiğini bildirdi.


Yetkililer, rüzgarın yarın öğle saatlerinde yeniden bir süreliğine azalarak, yön değiştireceğini, ancak yarın akşam saatlerinde yeniden kuzeyden ve 30-40 kilometre hıza ulaşacağının tahmin edildiğini ifade ettiler. Yangın bölgesinde hava sıcaklığı yarın 39-40 derece civarında olacak. Nem oranı yarın da yüzde 10-20 arasında olacak.


Bu arada, Sağırini köyü civarında rüzgarın etkisiyle hızla yayılan alevlerin, evleri yalayarak, Çardak köyüne doğru ilerlediği bildirildi.


Bu arada bazı vatandaşların evlerin çatı ve duvarlarını sulayarak, alevlerden korumaya çabaladıkları, bazılarının da her an bölgeyi terk etmek üzere eşyalarını araçlara yükleyerek, bekledikleri gözlemlendi.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here