Antalya’da akıl almaz gözaltı!

 
YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – ÇHD Genel Başkan Yardımcısı Avukat Münip Ermiş’in FETÖ soruşturmasında gözaltına alınması tepki çekti…
 
OHAL kapsamında yapılan FETÖ tutuklamalarındaki tutarsızlıklara bir yenisi daha eklendi. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkan Yardımcısı Avukat Münip Ermiş, Antalya’da gözaltına alındı. Antalya’da 25 avukat için verilen gözaltı kararının ardından 17 hukukçuyla birlikte gözaltına alınan Ermiş için ÇHD’den yapılan açıklamada, “Münip Ermiş; Gezi’nin avukatıdır, derelerine HES kurulmasın diye mücadele eden halkın avukatıdır, hak ihlallerine karşı mücadelenin avukatıdır. Egemenler özel yetkili savcılardan bir imparatorluk kurmuş iken, Osman Şanal’ı en önde protesto eden avukatlardandır. Başkan yardımcımıza karşı girişilmiş bu saldırı, derneğimize yapılmıştır. Bu saldırıyı püskürtmek için tüm gücümüzle çalışacağımızdan kimse şüphe duymasın” denildi.
 
ANTALYA’DA ÇHD’Lİ AVUKATLARA TEPKİ ÇEKEN GÖZALTI
Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla sabah saatlerinde Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri FETÖ/PDY soruşturması kapsamında avukatlara yönelik sabah saatlerinde bir operasyon düzenledi. Bu kapsamda 25 avukat hakkında gözaltı kararı verilirken ev ve ofislerinde yapılan aramanın ardından gözaltına alınan 17 hukukçuarasında, muhalif kimliği ile bilinen, insan hakları ve doğa savunucusu Avukat Münip Ermiş de bulunuyor.
 
ÇHD: ‘MÜNİP ERMİŞ DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR’
Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkan Yardımcısı olan Ermiş’in gözaltına alınmasına sert tepki gösteren ÇHD Genel Merkezi, konuyla ilgili bir açıklama yaparak “Münip Ermiş derhal serbest bırakılmalıdır!” çağrısında bulundu.
 
‘OHAL TASFİYE HAREKATINA DÖNÜŞTÜ’
Olağanüstü hal ilanı ile birlikte başlayan ve bir tasfiye harekatına dönüşen operasyonlara bugün bir yenisinin eklendiği kaydedilen ÇHD açıklamasında,  “Derneğimiz Başkan Yardımcısı Münip Ermiş’in de aralarında olduğu 26 avukatın ev ve ofisleri için arama kararı alındı. Başkan yardımcımız Münip Ermiş aramanın ardından gözaltına alındı. Derneğimiz bütün bir gücü ile birlikte Münip Ermiş’in yanındadır ve bu saldırıyı savuşturacaktır” ifadelerine yer verildi.
 
‘SİNDİRME OPERASYONLARI KARŞISINDA SUSMADIK’
“Derneğimizin avukatlık çizgisi ve geleneği ortadadır. Kurulduğumuz günden beri baskı ve sindirme operasyonları karşısında yılmadık, susmadık. Bugün de kimse farklı bir tavır içerisinde olacağımızı beklemesin” görüşüne yer verilen ÇHD açıklamasında şöyle denildi:
 
‘GEZİ’NİN, HES MÜCADELESİ’NİN VE HALKIN AVUKATI’
“Münip Ermiş, halihazırda başkan yardımcımız olmasının yanı sıra, derneğimiz içerisinde yıllardır önemli görevler üstlenmiş, bu derneğin avukatlık çizgisinin önemli temsilcilerindendir. Münip Ermiş; Gezi’nin avukatıdır, derelerine HES kurulmasın diye mücadele eden halkın avukatıdır, hak ihlallerine karşı mücadelenin avukatıdır. Egemenler özel yetkili savcılardan bir imparatorluk kurmuş iken, Osman Şanal’ı en önde protesto eden avukatlardandır. Başkan yardımcımıza karşı girişilmiş bu saldırı, derneğimize yapılmıştır. Bu saldırıyı püskürtmek için tüm gücümüzle çalışacağımızdan kimse şüphe duymasın.
 
ÇHD Genel Başkan Yardımcısı Avukat Münip Ermiş
ÇHD Genel Başkan Yardımcısı Avukat Münip Ermiş

‘BU SALDIRILARIN BENZERLERİ OLACAK’

AKP iktidarı ve Cumhurbaşkanı, toplumsal alanın tüm muhalif kesimlerine baskıyı derinleştirerek, bir sivil darbenin taşlarını döşemektedir. Biliyoruz ki, bu plan karşısındaki tek samimi ve güçlü engel, bu toplumun ilerici, devrimci, yurtsever güçleridir. Bu nedenle bugün Münip Ermiş şahsında yaşadığımız bu saldırıların benzerlerinin olacağı da açıktır. Zira kurumsallaştırılmaya çalışılan bu keyfilik ve baskı ortamında, sesini çıkarmaktan korkmayan unsurlar, gücünün bekası için uğraşan iktidar odaklarının en büyük kabusudur.
 
‘FAŞİZME KARŞI MÜCADELE VARLIK NEDENİMİZ’
Buradan tüm devrimci demokrat yurtsever kamuoyuna söz veriyoruz. ÇHD, kendi bekası için herkese zulmetmekten geri durmayan iktidar odaklarının kabusu olmaya devam edecektir. Faşizme karşı mücadele bizler için yeni bir görev değil ama kuruluşumuzdan beri duruşumuzla, geleneğimizle bir an bile ödün vermediğimiz doğal bir varlık nedenidir. Bütün üyelerimizi, dostlarımızı Münip Ermiş ile dayanışmak için sesini yükseltmeye çağırıyoruz. Münip Ermiş derhal serbest bırakılmalıdır!”
 
GÖZALTINDAN 4 GÜN ÖNCE OHAL İHLALLERİNİ ELEŞTİRMİŞTİ
Bugün gözaltına alınan avukatlardan Münip Ermiş, sosyal medya hesabından 4 Eylül tarihinde yaptığı paylaşımda, OHAL kapsamındaki yapılan hukuk ihlallerini eleştirerek, şu ifadeleri kullanmıştı:
 
‘FAŞİZMİN YARGILAMA VE CEZALANDIRMA HAKKI YOK’
Zorba bir iktidara karşı,mağdurun kimliğine göre politik tutum belirlemeye çalışmak, Kristal Gecede ‘Naziler tarafından evinden alınan komşusu için ‘Hayır onlar Yahudi değil’ diye itiraz eden Alman’ın ruh haline benzer. Faşizmin adaleti olmaz. Kim olursa yada hangi gerekçe ile alınırsa alınsın, faşizmin hiç kimseyi yargılamaya ve cezalandırmaya hakkı yoktur.”
 
ANTALYA BAROSU YÖNETİCİSİ DE GÖZALTINDA

Edinilen bilgiye göre, gözaltına alınan avukatlar arasında Antalya Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Lider Tanrıkulu’nun yanısıra Abdullah Selen, Hakan Evcin, Münip Ermiş, Adnan Taşkın, Ali Önal, Arif Usta, Ammar Yılmaz, Burak Can, Enes Tokgöz, Erdal Taş, Erkan Satılmış, Fırat Coşkun, Ayşe Tokgöz Coşkun, Hasan Tarık Şen, İbrahim Eren Çakıroğlu, İbrahim Yıldız, İlknur Mersin, Mustafa Alper Oral, Osman Yengil, Salih Bayram Akıncı, Mustafa Özmen, Kenan Mengi, Tuba Günay Durmaz ve Sedat Alpgibi isimler bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 5 =