‘Arap Baharı Türk turizmini patlattı’

‘Arap Baharı Türk turizmini patlattı’

0
PAYLAŞ

Gazetenin İstanbul çıkışlı haberi özetle şöyle:

“Arap Baharı’yla birlikte, daha önce yaz tatillerini Suriye ve Mısır’da geçiren Suudi Arabistan, Kuveyt ve diğer Körfez ülkesi vatandaşları bu yıl daha kuzeye yöneldi. Turizm Bakanlığı’na göre, Suudi Arabistan ve Kuveyt’ten rezervasyonlarda yüzde 75 oranında artış var ve Ramazan öncesinde İstanbul ve Bursa’daki oteller tamamen doldu. “

Arap turistlerin Arap ülkelerinde yaşanan çalkantı nedeniyle, daha güvenli buldukları için Türkiye’ye geldiklerini belirten gazeteye göre, bazı Arap turistler, dil sorununa rağmen Türkiye’de hiç yabancılık hissetmediklerini söylüyorlar. Haber şöyle:

“Türkiye’de yaklaşık bir milyon Arap yaşıyor. Ve Arapça’ya talep artıyor. Uzun bir süre Arap komşularından ve Osmanlı geçmişinden uzaklaşan Türkiye’de bir zamanlar Arapça öğrenmek, sadece din bilginlerinin ihtiyaç duyacağı, gericilik gibi görünen bir şeydi. Şimdi özel dershanelerde Arapça kursları yaygınlaşıyor, mağazalar Arapça bilen eleman arıyor. İstanbul’un dışında Arap turistlerin diğer gözdesi Uzungöl ve Trabzon. Alman ve İngiliz turistleri cezbeden Antalya ve Fethiye’ye Araplar çok ilgi göstermiyor. Onlar yazın serin yerleri tercih ediyor. Aynı şekilde, Batı Avrupa ülkeleri Araplar için cazibesini yitirmeye başladı. Suudi Arabistan’da yaşayan Ürdünlü bir kadın, “11 Eylül saldırılarından sonra İngiltere ve diğer ülkeler vizeyi zorlaştırdı. Türkiye Müslüman bir ülke. Kültürleri bizim kültürümüze yakın. Helal kesim et sorunu yok. Örtülü kadınlar sorun yaşamıyor. Peçe yasaklandığı için Suudi kadınlar artık Fransa’ya gitmiyor’ diyor.”

BİR CEVAP BIRAK

one + 19 =