Arap ülkelerinden Lübnan’ı terk edin çağrısı

Lübnan’daki El Mekdad aşireti, Şam’da bir aşiret üyesinin isyancı güçlerce kaçırılmasından sonra, misillemede bulundu.

Suriyeli muhalifler, kaçırılan aşiret üyesinin Şii Hizbullah örgütü adına, Suriye hükümeti için savaştığını savunuyor. Aşiretse, bu iddiayı reddediyor.

Suriye’deki kriz, Lübnanlıları Halep’in kuzeyindeki Azaz’da da yakaladı. Suriye savaş uçaklarının bombardımanı sonucu Azaz’da 30 kişi öldü.

Saldırıda ölenler arasında, Suriyeli muhalifler tarafından geçen Mayıs’tan bu yana rehin tutulan yedi Lübnan vatandaşının da bulunduğu belirtildi. Dört Lübnanlı rehinenin de kayıp olduğu bildirildi.

Aşiretin uyarısı

Söz konusu dört rehinenin öldüğünü duyuran televizyon haberlerinden sonra, eylemciler Beyrut Havaalanı’na giden anayolda lastikler yaktı.

Air France’a ait bir uçak, ‘güvenlik nedenleriyle’ rotasını Ürdün’e çevirdi.

El Mekdad aşireti Suriyeli isyancılarla bağlantılı 20 kişiyi kaçırdığını söylüyor.

Suriye yanlısı bir televizyon kanalında yayımlanan bir videoda görülen iki rehineden birinin Özgür Suriye Ordusu üyesi olduğu belirtildi.

Kaçırılanların çoğunun Suriyeli olduğu söylenirken, aralarında bir Türk işadamıyla, bir Suudi Arabistan vatandaşının bulunduğu kaydediliyor.

El Mekdad aşireti, adam kaçırma eylemlerini sürdüreceği tehdidinde bulunurken, Suudi Haber Ajansı SPA bir dışişleri bakanlığı yetkilisine dayandırdığı haberinde, “Suudi vatandaşlarından kendi güvenlikleri için Lübnan’a seyahat etmeme” çağrısında bulundu.

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili de, Lübnan’daki BAE Büyükelçiliği’nin BAE vatandaşlarının hedef alındığına dair bilgi alması nedeniyle Lübnan’a seyahat uyarısında bulunduklarını bildirdi.

Lübnan, Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri vatandaşlarının sık sık turistik gezilerde bulunduğu bir ülke. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here