“Çarmıha gerildikten sonra yeniden diriliş başlar”

CBS televizyonunda dün gece yayımlanan “60 Dakika” programına katılan ve programın muhabirlerinden Bob Simon’ın sorularını yanıtlayan Patrik Bartholomeos, “Dünyadaki bir çok kişi merak ediyor. Milyonlarca Ortodoks’un lideri neden yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede yaşıyor?” sorusu üzerine, “Biz bu ülke Müslüman olmadan önce de buradaydık, kilisemizin kuruluşundan beri buradayız” dedi.

Barthelomeos, “İkinci sınıf vatandaş muamelesi görüyorsanız, bir Rum olarak, neden Yunanistan’a gitmiyorsunuz?” sorusu üzerine ise şunları kaydetti:

“Çünkü biz ülkemizi seviyoruz. Burada doğduk, burada ölmek istiyoruz. 17 asırdır olduğu gibi misyonumuzun burada olduğunu hissediyoruz. Bizim ülkemizin yetkililerinin bu tarihe neden saygı göstermediğini merak ediyorum.”

Bartholomeos, programın Heybeli Ada Ruhban Okulu’nun kapalı olmasıyla ilgili olarak “Hiçbir gerekçe gösterilmeden kapalı tutulması yazık, utanç verici ve bir suç. Niçin?” ifadesini kullandı. Okulun, “sevgi, barış ve birlik telkininde bulunan kişileri yetiştirdiğini” ifade eden Bartholomeos, “kiliseye, bu insanları yetiştirme fırsatı tanınmayarak insanlık onurunun rencide edildiğini” savundu.

Bartholomeos, “Başbakan ile defalarca görüştüm, somut sorunlarımızı ilettim, ondan yardım istedim. Hiçbir zaman cevap almadım” dedi.

Bartholomeos, Türkiye için, “Kudüs’ün bir devamı, bizim için onun kadar kutsal ve mübarek bir toprak. Biz burada kalmayı tercih ederiz. Bazen çarmıha geriliyor olsak da burada kalmayı tercih ederiz. Çünkü İncil’de, İncil’in bize sadece İsa Peygamber’e inanmamız için değil, İsa Peygamber için acı çekmemiz için verildiği yazıyor” ifadesini kullandı.

Bartholomeos, “çarmıha gerilme” sözünün tekrar hatırlatılması üzerine, Hz. İsa’nın tekrar dünyaya döneceğine inandıklarını belirterek, “Çarmıha gerildikten sonra yeniden diriliş başlar” dedi.

İstanbul’un daha önceleri “Konstantinapol” olarak adlandırıldığı ve Hırıstiyanlığın en önemli kenti olduğu belirtilen programda, şunlar kaydedildi:

“Zaman değişti. Modern Müslüman Türkiye’de Patrik, sıcak karşılanmadığını hissediyor. Türk yetkililer, Hırıstiyan mülklerine el koydular, Hırıstiyan kiliselerini, manastırlarını ve okullarını kapattılar. Cemaati, Türk yetkililerin, Patrik Bartholomeos’u kiliselerin en eskisi olan kilisesini Türkiye’nin dışına zorla çıkarmasından korkuyor.”

İstanbul’un “doğunun batıyla buluştuğu Boğaziçindeki antik kent” olarak tanımlandığı programda, İstanbul’un siluetinin “minarelerle dolduğu, şehrin en zengin ve en ünlü kiliselerinin ise bugün müze olduğu” ifadeleri kullanıldı.

Programda, Mısır’ın Sina Dağı’ndaki St Catherine Manastırı’nda Hz. Muhammed’e ait olduğu belirtilen bir el yazması gösterilerek, bunun, “1400 yıl kadar önce, Hz.Muhammed’in kendi el damgasıyla imzalanmış ve mühürlenmiş, manastırın Hıristiyanlarına dini özgürlük ve koruma öneren bir mektup” olduğu belirtildi.

Mektubun, “Hz. Muhammed’in farklı dinlere mensup insanlar arasında hoşgörü ve barışa öncelik verdiğinin bir örneği” olarak nitelendiği programda Simon, “Patrik Bartholomeos, bize Hz. Muhammed’in hoşgörü mesajının Türk yetkililer tarafından pek kavranmadığını göstermek istedi ve bizi Heybeliada’ya götürdü” ifadesini kullandı. Programda Simon, Heybeliada Ruhban Okulu’nu Patrik Bartholomeos ile birlikte gezerek, okulu tanıttı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.