Arınç ‘Duranadam’ı anlayamadı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bülent Arınç, ‘Duranadam’ eylemlerine ilişkin, “Bu kadar uzun süre ayakta kaldıklarını hiçbir ihtiyaçlarını gidermeden 8 kalmaları… Bu bir şiddet eylemi değil bu göze de gayet hoş gelen bir eylem türü. Bir barışçı eylem türü. Bunu kınayacak halimiz yok. Benim zaten geçmişten bu yana özgürlükler alanında düşündüğümüz tek şey vardır; İnsanları şiddete, silaha yöneltmemek. İnsanların barış ve huzur içerisinde hukuk kurallarına uygun eylemler yapmasını sonuna kadar desteklemek. Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesine yönelik başlayan eylemleri de anlayışla karşıladığımı ifade etmiştim. Sonradan bu eylemler şekil değiştirdi.

Şimdi şiddet eylemlerinden vazgeçilerek mesajı durmak suretiyle insanlar veriyorsa bunu da anlayışla karşılamak lazım. Ama yapanlar açısından dikkat etmesi gereken gelip geçişi engellememeleri ve kendi sağlıkları önemli, sağlıklarına zarar vermemeliler. Bu eylem türlerini teşvik de etmemiz gerekir. Arkadaşımız 8 diyor eğer zarf atmıyorsa, uzun bir süre. Bu insanlar 8 saat nasıl duruyor? 8 dakika durup işlerine güçlerine gitsinler.

Sosyal medyayla ilgili Adalet Bakanı’mız açıklama yaptı. Ben de haber portallarıyla ilgili bir düzenelemeyi hazırladım. Özellikle haber portallarında çalışanların basın yasası içine alınması, haber portallarının reklam alması gibi düzenlemeler. Ama sorduğunuz sanal medya özel hayatın gizliliğine dair bir düzenleme yapılması benim konum değil.

Ancak bu sorumsuzluk alanının ortadan kaldırılması mümkün değil ama bir düzenleme ihtiyaç olabilir.”

AÇIK GAZETE: BU haberde Bülent Arınç’ın ‘Duranadam’ı işini gücünü bırakıp boyun fıtığı olmak için saatlerce neden durduğunu anladığı anlaşılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × three =