Asil Nadir Silivri’de misafir

Asil Nadir’in iadesi Türkiye’nin İngiltere ile yürüttüğü uzun diplomatik süreç sonunda gerçekleşti. İngiltere, Türkiye’nin talebine olumlu yanıt verdi ve Asil Nadir iade edildi.
Dün akşam saatlerinde Londra’dan İstanbul’a getirilen Nadir, Atatürk Havalimanı Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

75 yaşındaki Asil Nadir 80’li yıllarda İngiltere’nin en zengin işadamları sıralamasında yer alıyordu. Dünyaca ünlü taze meyve sebze ihracatı yapan firmalardan Japonya’nın ünlü elektronik şirketlerine kadar bir çok firmayı satın alarak büyüyen Asil Nadir, İngiltere’nin en zengin 10 işadamından biri haline gelmişti. O dönem Asil Nadir’in serveti milyar sterlinlerle ifade ediliyordu.

Türkiye’de de medya, elektronik, ambalaj ile meyva sebze ihracatı alanlarında yatırımları bulunan Asil Nadir’in sahibi olduğu Polly Peck İnternational şirketinin hisse senetlerinin değerini, kurduğu paravan şirketlerle borsada artırmakla suçlandı. 1990 yılında İngiltere’de tutuklanan Asil Nadir davalar nedeniyle ev hapsine alındı. Nadir 3 yıl sonra ev hapsindeyken rally şampiyonu bir pilotun kullandığı spor otomobille önce Fransa’ya ardından da özel bir uçakla Kıbrıs’a kaçtı.

Siyasi nedenlerden ötürü kendisine komplo kurulduğunu savunan Asil Nadir, aklanacağını düşünerek 2010 yılında İngiltere’ye gitti ve teslim olarak yargılanmayı talep etti.

Tutuklanan Asil Nadir hakkında 13 dava açıldı. Nadir bunlardan aklanacağını ve birkaç milyar sterlin tazminat alacağını düşünürken 2 yıllık yargılama sonucunda 13 davanın 10’unda suçlu bulundu ve toplam 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.