Atatürk ……… Merkezi

“Yok canım yıkamazlar”

“ Yıksınlar daha güzelini yapsınlar”

“ Yıkarlarsa cami yaparlar”

Atatürk Kültür Merkezi ile ilgili olarak son yıllarda hapsedildiğimiz bu üçgende duyduklarımızın hiçbiri doğru değil tabi ki!

Yok canım yıkamazlar!

Öncelikle iktidar partimiz, Taksim’in ortasındaki kocaman alanı tabi ki ranta dönüştürecek kadar güçlü, istekli ve gözü karadır.

Şu da bir gerçek ki, vahşi kapitalizmin çarklarında memleketin tüm kaleleri satılmış, tersanelerine girilmiştir. Kaldı ki, bu düzende belki başka bir parti de gözünü bu geniş alana dikerdi!

“ Yıksınlar daha güzelini yapsınlar”

Liboş tayfanın dilinde olan bu söyleme ne yazık ki güvenemiyoruz. Ortada Muhsin Ertuğrul gerçeği var. Fevkaledenin fevkinde bir tiyatro, sözümona 29 Ekim’e yetiştirilecekti. Mesele sadece ve sadece IMF kongresi için conilerin rahat edeceği bir konferans salonu yetiştirmekten ibaretti. Bilmeyen varsa söyleyelim, benim güzel yurdum, IMF’ye peşkeş çekilemeyecek kadar değerlidir.

Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda yapıldığı gibi, kimselere göstermeden, biz daha iyisini yaparız diyerek yıkmak, çok şükür ki, bu kez olmadı.AKM, İstanbul 2 No’lu Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tescil edilen bir kültür varlığıdır.

“Yıkarlarsa cami yaparlar”

Bu provokatif söylem zaten baştan beri inandırıcı değildi. Vahşi kapitalizmin ibadet alanları alışveriş merkezi, hamburgerci ve otoparklardanibarettir. (Bkz. Tepebaşı Tiyatrosu.) İşin ilginç yanı, bu söyleme hiçbir zaman inanmadığım ve aptalca bulduğum halde, salt kültür merkezlerimizin talan edilmesine karşı çıktığım için, beni böyle düşünüyormuş “gibi” ilan etmek bazılarının işine geldi.

Atatürk Kültür Merkezi’ne karşı direnen onurlu cepheye biraz destek verebildiysem ne mutlu bana! Mimarlar Odası’ndaki son toplantılarına gittim, bu kez hepsi nedense pek kibardı. 2010 Ajansını son kez göreve çağırdılar. Yoksa 15 Ocak’ta sokağa çıkacaklarmış. (Şehirdışında olacağım için onlara katılamayacağım, üzgünüm.)

Mesele şu: Kültür Sanat Sendikası’nın Atatürk Kültür Merkezi’nin restorasyon projesi ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı yargıda zaferle sonuçlanınca, 2010 Ajansı küsmüş, kırılmış, incinmiş, darılmış! Aklınca İstanbul halkını cezalandırıyor. AKM’yi kapalı tutarak, İstanbul’dan öç alıyor.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2010 Ajansı’nı, AKM’yi halka açmakla görevlendirmiş. Ajans kültür merkezini kapalı tutarak Türkiye’yi Avrupa’ya karşı rezil ettiği gibi, Bakanlığa karşı da görevini yapmıyor! Geçen hafta bir otelde 2010 projelerini tanıtmışlar. Hiçbir sanatçının aklına da Atatürk Kültür Merkezi ne olacak diye sormak gelmemiş.

Yahu siz sormuyorsunuz, ama çocuklarınız sizden bunun hesabını fena soracak.

Atatürk Kültür Merkezi’ni, Atatürk ……… Merkezi yapamazsınız!

Eski başkan Nuri Çolakoğlu oturdu oturdu gitti. Bir zamanlar fatura yolsuzluğundan yargılanmış ama zaman aşımı nedeniyle mahkemesi düşmüş olan yeni başkan Şekib Avagdiç de oturur oturur gider.

Herkes, her şey çekip gidebilir günün birinde ama kentin hortlakları sizden kötü öç alır!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 1 =