Avanos’un simgesine betonarme hançeri!

Bölgedeki sivil toplum örgütleri, kıyı kanunu ve imar kanununa aykırı olarak inşa edildiğini öne sürülen bina için yargı yoluna gideceklerini açıklarken, Avanos Belediyesi kaba inşaatı tamamlanma aşamasında olan yapı için “her şey yasal” diyor.

Nevşehir’in Avanos ilçesindeki tarihi taş köprü, ilçenin simgelerinden biri. Avanos’u ziyaret eden hemen herkesin üzerinden geçtiği ve hatıra fotoğrafı çektirdiği tarihi köprü 116 yıldır yöre halkına hizmet veriyor. Ancak çevresi pek çok kez onarım ve tadilat gören taş köprü bugünlerde çirkin beton yapılarla boğulmak üzere. Tarihi köprünün hemen yanı başında inşasına başlanan bina, Avanos’un siluetini de tehdit ediyor.

STK’LAR ‘HUKUKSUZ’, BELEDİYE ‘İMAR PLANI İÇERİSİNDE’ DİYOR
Özel bir şirket tarafından yapımı sürdürülen binanın, kıyı kanunu ve imar kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle Avanos Belediyesi’ne başvuran yöredeki sivil toplum örgütleri, inşaatın durdurulmasını ve ardından da yıkılmasını talep ettiler. Ancak Avanos Belediyesi, iki katlı işyeri olduğu belirtilen bina inşaatının Uygulama İmar Planı içerisinde olduğu yanıtını vermesi üzerine konuyu Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na taşıyan sivil toplum örgütleri, Kurul’un yapı hakkında inceleme yapmasını bekliyor.

‘SİLUETİN DEĞİŞMESİ KENTE YABANCILAŞMA DUYGUSUNU ARTTIRIYOR’
Kapadokya Tarih Kültür Araştırma ve Koruma Derneği (KATED) Başkanı Mükremin Tokmak, kot farkı gözetmeksizin inşa edildiğini öne sürdüğü yapının durdurulması gerektiğini vurgulayarak, “Avanos Tarihi Kentler Birliği üyesi bir ilçe olarak Türkiye’de saygın bir yere gelmek isterken, kentin siluetinde meydana gelen bu büyük ve hızlı değişiklikler kente ve yaşam alanlarına yabancılaşma duygusunu da artırıyor” diye konuştu.

MİMARLAR ODASI DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYOR
Yöredeki sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yaptıkları başvuru üzerine TMMOB Mimarlar Odası’nın konuyla ilgili dava açmaya hazırlandığının da altını çizen Tokmak, “Nereden bakılırsa bakılsın Avanos hem geçmişimiz, hem de geleceğimizdir. Ona sahip çıkmalıyız. Belediye başkanına oy versin vermesin, her türlü görüşten Avanoslu bu çirkin yapının kente zarar verdiği konusunda hemfikir” dedi.

Avanos’un simgesi olan tarihi köprünün yanıbaşındaki inşaat tepki çekti

Tarihi köprü 116 yaşında

Tarihi köprü bir zamanlar deve kervanlarını ağırlıyordu

Önce böyleydi

Sonra böyle oldu

Yöredeki STK’lar inşaatın durdurulması ve yıkılmasını istiyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.