Ayhan Çarkın’la görüşecek

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, 26 Aralık Pazartesi günü Sincan Cezaevinde tutuklu bulunan Ayhan Çarkın ile görüşecek.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan, ”Terörden kaynaklı yaşam hakkı ihlallerinin tespit edilmesine ilişkin alt komisyon” üyesi CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, eski Özel Harekat polisi Ayhan Çarkın ile Pazartesi günü tutuklu bulunduğu Sincan F Tipi Cezaevi’nde görüşeceğini söyledi.

Çarkın’ın kamuoyuna yansıyan faili meçhul cinayetlerle ilgili bir çok iddiası olduğunu belirten Aygün, ”Onları anlatmak istiyor mu, istemiyor mu onu öğrenmeye çalışacağım. Meclis’teki komisyonların bir anlamda hakikat çalışması yaptığını, 1990’lı yılların önemli olaylarını Meclis’e taşıdığını söyleyeceğim” dedi.

Aygün, Çarkın’ın, ”arkadaşlarının öldürüldüğü, kendisinin de öldürülebileceğine ilişkin endişesi” konusundaki sözlerinin basında yer aldığını hatırlatarak, ”Söyledikleri konusunda ne kadar samimi, gidip bir konuşacağım. Ancak ‘bu siyasetin konusu, siyasetçilere güvenmiyorum da’ diyebilir. Faili meçhullere ilişkin hakikatlerin ortaya çıkartılmasında, karanlığın aydınlatılması kavgasında Ayhan Çarkın’ın da bir rolü olabileceğine inanıyorum” diye konuştu.

ŞENER VE ŞIK’LA DA GÖRÜŞECEK

Aygün, tutuklu gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener ile de kaldıkları Silivri Cezaevinde 6 Ocak Cuma günü görüşecek.

Görüşmeler için Adalet Bakanlığı ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nden gerekli izinlerin alındığı belirtildi.

Terörden kaynaklı yaşam hakkı ihlallerinin tespit edilmesine ilişkin alt komisyon, 1992 yılında ”Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım tarafından sorgulandığı ve JİTEM tarafından öldürüldüğü iddia edilen Ayten Öztürk’ün babası Hıdır Öztürk ile 1994’te Tunceli Gökçek Köyü Mirik mezrasında gerçekleşen askeri operasyon sonrası kaybolduğu ileri sürülen 7 kişinin yakını Süleyman Işık’ı da dinlemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here