AYM de dinliyorlar, ondanmış

Konya’da konuşan Erdoğan ”Anayasa Mahkemesini de dinliyorlar. Son zamanlarda atılan adımlar işte bizde bu soru işaretlerini doğuruyor. Çünkü her şeyleri bunların şantaj, her şeyleri bunların montaj” dedi.

Erdoğan, “Bir kısım paralel yargıyla mücadelemiz devam ediyor, edecek. Bir kısım emniyetteki paralel yapıyla mücadelemiz devam ediyor, edecek. Devletin kurumlarındakilerle ediyor, edecek. Temizleyeceğiz bunları, temlizleyeceğiz. Ya yola gelecekler ya dışarı gidecekler” diye konuştu.

Başbakan konuşmasında 10 Ağustos’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde AKP’nin adaynın ilk turda seçilmesini arzuladıklarını belirtti.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Cuma günü mahkemenin 52. kuruluş yıldönümü konuşmasında “Farklı renkte bir vesayet sistemi” oluştuğunu söylemiş, 17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının ardından çok sayıda polis ve savcının görev yerlerinin değiştirilmesini eleştirmişti.

Yargı kurumunun “ele geçirilmesi gereken kale” olarak görüldüğünü vurgulayan Kılıç şöyle şunları söylemişti:

Ele geçirenler de kendi vesayet sistemini dayatmanın çabasına düşmüştür. Kaleyi ele geçiremeyenler ise yargının bağımsızlığının ve tarafsızlığının ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu ancak söyleyip durmuşlardır. Kaleyi işgal edenler de yargıyı siyasi düşüncelerine ve ideolojilerine lojistik destek sağlamak için ya da rakiplerinden intikam alma aracı olarak kullanmışlardır.”

Gül’den Kılıç’ın sözlerine yorumBu arada Cumhurbaşkanı Gül, Kılıç’ın sözlerini yorumlarken, “Devletin kurumları arasında bu tip mesajların, bu tip ortamın çıkması üzücü, üzüldüm doğrusu. Düşünceler ifade edilebilir konuşulabilir ama farklı üslup içerisinde olursa şüphesiz ki alınması daha kolay oluyor”dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here