Ayvalıtaş Davası’nda biber gazı

Gezi Parkı eylemleri sırasında otomobil çarpması sonucu hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümüyle ilgili dava için Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde geniş güvenlik önlemi alındı.

Mehmet Ayvalıtaş’ın aile üyelerinin de aralarında bulunduğu bir grup duruşmayı takip etmek üzere koridora girmek istedi. Bu sırada polis ekipleri gruba engel oldu.

Koridora girilmesinde ısrar edilmesi üzerine polis ekipleri ile gruptakiler arasında arbede çıktı.

Arbedenin kavgaya dönüşmesi üzerine, çevik kuvvet ekipleri grubu adliye binasının dışına çıkardı. Çıkan arbede sırasında, Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş kısa süreli baygınlık geçirdi.

BİBER GAZLI MÜDAHALE

Tekrar adliye binasına girmek isteyen gruba bu sefer güvenlik görevlileri engel oldu.
Ellerinde taşıdıkları bayrakların sopalarıyla polise saldıran grup, çevik kuvvet ekiplerince tazyikli su ve biber gazı ile adliye bahçesinin dışına çıkarıldı.
Adliyenin bahçesinin dışında da polise taşlarla saldıran grup, polis ekiplerinin müdahalesinin ardından ara sokaklara kaçarak dağıldı.
Bu arada duruşma, avukatların yaşananlara ilişkin beyanda bulunmasıyla başladı.

15 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için 2 Haziran 2013 gecesi, Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi’nde düzenlenen eylem sırasında aralarında Mehmet Ayvalıtaş ile kuzeni Seyit Kartal’ın da olduğu bir grubun yolu trafiğe kapatmak istediği kaydediliyor.

Kazanın anlatıldığı iddianamede, sanık Mehmet Görkem Demirbaş ile sanık taksi şoförü Cengiz Aktaş’ın fren yapmalarına rağmen kullandıkları araçların çarpıştığı belirtilen iddianamede, kazada 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş’ın aracın altında kalarak yaşamını yitirdiği, Seyit Kartal’ın ise yaralandığı anlatılıyor.

İddianamede, araç sahibi Mehmet Görkem Demirbaş ile taksi şoförü Cengiz Aktaş hakkında “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak” suçundan 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.