Başbakan: Bedelli masada

Avustralya’da temaslarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, açıklamalarda bulundu.

G20 toplantısında Türkiye’nin önceliklerini dile getireceğini ifade eden Davutoğlu, “Son 4 yılda siyasi istikrarını koruyan ülke çok az. Dünya hala kapsamlı bir kriz anaforunda. Türkiye küresel krizi az hasarla atlatıyor. Zirvede KOBİ’leri anlatacağız” diye konuştu.

Davutoğlu, ABD Başkanı Barack Obama’nın ulusal güvenlik ekibinden Suriye stratejisinin değiştirilmesini istediği yönündeki iddiaların hatırlatması üzerine şunları ifade etti:

“Yarın Obama’yla görüştüğümde bu konuları da ele alırız. Haber doğru bir yaklaşımı yansıtıyor. Suriye’deki problem sadece askeri, sadece terör, sadece siyasal bir problem değildir. Rejimin kendi halkını katletmesiyle insani bir trajediye dönüşmüştür. Kobani’ye noktasal, havadan müdahale yeterli olmaz. IŞİD gider başka bir örgüt gelir. Önemli olan yeni bir siyasi yapının olmasıdır. Suriye ve Irak’taki temel problem belli bir toplumsal kesimin sistem dışına itilmesidir. Bütün bu sorunun nedeni Esad rejiminin baskıcı tutumudur.”

Davutoğlu, bedelli askerlik konusunda değerlendirmelerinin süreceğini ifade etti.

Başbakan Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a yapılan istifa çağrılarıyla ilgili olarak, “Bu konuda muhalef karar veremez” dedi.

Önümüzdeki günlerde Irak’a gideceğini belirten Ahmet Davutoğlu, Bağdat ve Erbil’i ziyaret edeceğini dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here