“Başbakanı ‘haddini bilmeye” çağırıyoruz”

“Başbakanı ‘haddini bilmeye” çağırıyoruz”

0
PAYLAŞ

Açıklamada şöyle denildi:

“İktidar partisi AKP’nin pazar günü Ankara’da yapılan kongresine birçok yayın kuruluşunun temsilcisi, muhabiri, foto muhabiri, kameramanı ve köşe yazarının girişi doğrudan doğruya Başbakanın talimatıyla engellendi.

“İleri demokrasi”, “demokratik açılım” sözlerini dilinden düşürmeyen Başbakan ise bu antidemokratik uygulamayı savunmaya devam etmektedir.

Konuyla ilgili ilk açıklamasında “Bize hakaret edenleri özel günümüze almadık” diyerek AKP Kongresine “çeyrek altın günü” muamelesi yapan Başbakan, Salı günü partisinin TBMM Grup toplantısında ise kendilerine “hakaret ettiğini” öne sürdüğü basın kuruluşlarına “hadlerini bildirdiklerini” ifade ederek, haddini fazlasıyla aşmıştır.

Muhalif tüm sesleri susturmak için -gazetecileri, yazarları, aydınları, bilim insanlarını, sendikacıları, öğrencileri cezaevlerine koymak dâhil- her yola başvuran AKP iktidarı, son uygulamasıyla halkın haber alma hakkına da ambargo koymuştur.

Öncelikle, bir siyasi partinin kongresinin haber amacıyla izlenmesinin yasaklanmasını, “davet etmemek” olarak nitelendiren Başbakanın bu ifadeleri tam anlamıyla bir çarpıtmadır. Basın, kamuoyunu ilgilendiren etkinliklere “davet” edilmez; oraya gitmek ve halkın gerçekleri öğrenmesine aracılık etmek gazetecinin öncelikli görevidir ve kamuoyu adına hakkıdır.

Söz konusu olan bir “davet” meselesi değil, yürütmenin başı olan Başbakanın talimatıyla basına doğrudan doğruya “sansür” uygulanmasıdır.

AKP iktidarının, halkın gerçekleri öğrenme ve haber alma hakkını, basın ve ifade özgürlüğünü hiçe sayan uygulamalarını kınıyor; “hadlerini bildirdik” diyen Başbakanı, “haddini bilmeye” çağırıyoruz.”

BİR CEVAP BIRAK

18 − 11 =