Başbakan’a suikast girişimine hapis

Mahkeme heyeti, bir önceki davada sanık avukatlığından ayrılan Akın Gülbahar’ın yerine ilgili kanuna göre Musa Varol’u atadı.

Tekirdağ 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan Altuntaş ve avukatı Musa Varol katıldı.
Duruşmada sanık Altuntaş, Mahkeme Başkanı Atilla Rahman’ın ”Savunma dilekçene eklemek istediğin bir şey var mı?” sorusunu ”Hayır yok. Yüce mahkeme ve adaletinize güveniyorum” diye yanıtladı.

Mahkeme heyeti, duruşma sonunda, sanık Altuntaş’ın ”Kamu görevlisine yönelik öldürmeye teşebbüs” suçlamasının hareket halinde kalıp, fiili teşebbüse geçmediğine dikkati çekerek, suç unsuru taşımadığına karar verdi.

”Tehdit eylemi” suçlamasında ise Altuntaş’a 5 ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, ”Ruhsatsız silah bulundurmak ve suçta kullanmak” suçundan ise 10 ay hapis cezası ile 500 TL para cezası verdi. Mahkeme heyeti, Altuntaş’a verilen cezayı 5 yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine çevrilmesini kararlaştırdı.

Dava bitiminden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Altuntaş, bir muhabirin ”Bu cezayı bekliyor muydunuz?” sorusu üzerine, ”Bu kararla da mutluyum. Artık kendi yolumu çizeceğim. Hayat devam ediyor. Durmak yok, yola devam. Başbakan’a daha önce de özürlerimi iletmiştim. Ama bir özür ile olmuyor. Keşke bunu yapmasaydım, pişmanım” dedi.

AK Parti tarafından 16 Martta Tekirdağ Cengiz Topel Meydanı’nda düzenlenen ve Başbakan Erdoğan’ın katıldığı mitingde, ruhsatsız tabancayla yakalanan Muammer Altuntaş, tutuklanmıştı. Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı, hazırladığı iddianamede, Altuntaş hakkında 13 yıldan 23 yıla kadar hapis cezası istemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.