“Başbakan’ın çarşamba randevusu yanıltmak için”

14. gününe giren Taksim Gezi Parkı direnişinde bu sabah gerçekleşen polis müdahalesi sinirleri yeniden gerdi. Taksim’deki polis ablukasının ardından bugün bir basın açıklaması yapan Taksim Dayanışması, direnişe devam mesajı vererek kamuoyunu saat 19:00’da desteğe çağırdı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la yapılan görüşmede taleplerin hükümete iletildiği anımsatılan açıklamada, bu taleplere ilişkin hiç bir açıklama yapılmamışken, nasıl oluşturulduığu belirsiz bir heyetle görüşmenin kamuoyunu yanıltma ve demokratik taleplerin içini boşaltmaya yönelik olduğu öne sürüldü.

‘POLİS ABLUKASINDA DEMOKRASİ OLMAZ’

Gezi Parkı için direnenlere yanıtın yine polis panzeri ve gazla geldiği ifade edilen Taksim Dayanışması açıklamasında, 10 gün önce sabah 05.00’te Gezi Parkına yapılan polis baskını ile bugün yapılan arasında sadece saat farkı bulunduğunun altı çizilerek, “Bu kez 07.00’de yapılarak fark yaratılan polisin Taksim’in fethi harekatında yine onlarca yaralı ve toplumu endişeye sevk eden bir polis ablukası var. Polis ablukasının olduğu yerde demokrasiden, diyalogdan söz edilemez” denildi.

‘KİMSE AYRIŞTIRMADAN MEDET UMMASIN’

Taksim Dayanışması’nın yurttaşların ortak dileği haline gelen taleplerine hiçbir yanıt verilmemişken, İki haftadır omuz omuza her türlü dayanışmayı gösteren Gezi Parkı direnişçileri arasında parkçı-marjinal ayrımı yapılmasından medet umulduğuna işaret edilen açıklamada, “Kimse parkına ve yaşamına sahip çıkanları ayrıştırmaktan medet ummasın. Biz bir arada durmaya ve haklı, meşru taleplerimizi dayanışma ile örmeye devam edeceğiz” görüşüne yer verildi.

‘MÜCADELENİN KARALANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ’

Taksim Gezi Parkı’nı betonlaştıracak projenin ortaya çıktığı günden bu yana kamuoyu oluşturma adına mücadele eden, parkına ve meydanına sahip çıkan, iş makinalarının önüne yatan, parkta sabahladığı için polis şiddetine maruz kalan; gece gündüz Taksim başta olmak üzere ülkenin her yanında parkı ve yaşam alanlarını savunanlara yönelik polis şiddetini kendisine yapılmış olarak kabul eden milyonlarca yurttaşın duygu ve taleplerini yansıtan Taksim Dayanışması olarak mücadelenin karalanmasına izin vermeyeceğinin altı çizilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

‘TALEPLERİMİZİ HÜKÜMETE İLETTİK, YENİ GÖRÜŞME YANILTMA’

“Kamuoyunun yakından takip ettiği üzere, Taksim Dayanışması heyeti Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la görüşmüş ve taleplerini kendisi aracılığıyla hükümete iletmiştir. Bu görüşmenin ardından iletilmiş taleplere dair hiçbir açıklama yapılmamışken yeni ve nasıl oluşturulduğu belirsiz bir heyetle görüşmek, samimi bir diyalog çabasından ziyade kamuoyunu yanıltmaya ve milyonların günlerdir ülkenin dört bir yanında haykırdığı meşru ve demokratik taleplerin altını boşaltmaya yöneliktir. Bu gün yapılan polis çıkarması ise iktidarın niyetini ve halka karşı tutumunun en açık ifadesidir. Talepler ortadadır. Muhatap bellidir. Taksim Dayanışmasıdır.

‘AKP İKTİDARINDAN ENDİŞELİYİZ’

İki haftadır, şiirleri, şarkıları ve sloganlarıyla bir arada halay çeken, kadını genci, lgbt bireyi, emekçisi, inananı ve inanmayanıyla Taksim gezi parkı ve alanında demokratik tepkisini gösteren yüzbinlerin, başta Kızılay olmak üzere ülkenin 77 ilinde sokakta talepleri haykıran milyonlarca yurttaşımızın taleplerini reddeden, kendi yurttaşlarını tehdit eden, alternatif mitingler düzenleyerek toplumsal kutuplaşmayı arttırmaya çalışan AKP iktidarından endişeliyiz.

‘GEZİ’Yİ BETONLAŞTIRMAYACAĞINIZI RESMEN AÇIKLAYIN’

Parka karşı beton kışla, toplumsal barış talebine karşı polis saldırısı ve alternatif miting dışında somut adım atmayanların çok büyük bir vebal altına girdiklerini kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Bir kez daha yinelemek istiyoruz. Parkına ve yaşamına sahip çıkanlarla polisi karşı karşıya getirmekten vazgeçin. Gözaltına alınanları serbest bırakın, iki haftadır süren polis şiddetinin sorumlularını görevden alın ve ilk ve en temel talebimiz olan Gezi Parkı’nın 1 metrekare olsun betonlaştırılmayacağını, park olarak kalacağını resmi olarak açıklayın.

‘BURADAYIZ VE HİÇ BİR YERE GİTMİYORUZ!’

Ülkenin ve dünyanın dört bir yanında sahip çıkılarak meşruluğu tartışılmaz bir hal alan, açtığımız davalar ve uluslararası evrensel hukuk kriterleri açısından da en temel insan hakları ve demokrasi kriterleri açısında hukukiliği tartışılamayacak olan taleplerimizin takibinde ısrarcıyız. Gezi Parkına, Taksime sahip çıkan gençlerin, meydanları dolduran kadınların, gece gündüz nöbet tutanların, evinden kalbiyle destekleyenlerin yani halkın talepleri karşılanana kadar, toplumsal barışa yönelik adımlar atılıncaya kadar buradayız. Taleplerimiz görülünceye, somut adım atılıncaya kadar parkımıza ve meydanlarımıza tüm yurttaşlarımızla birlikte büyük bir dayanışma ile sahip çıkmaya devam ediyoruz. Buradayız ve hiçbir yere gitmiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 + 17 =