Başbakan’ın köyündeki HES’lere iptal!

Başbakan Erdoğan ve Bakan Bayraktar’a seslenen davanın avukatı Remzi Kazmaz, “bu derelerde beraber yüzdük balık tuttuk. Bir avuç elektrik üretimi için bu vadilere kıymayın, bu dereleri kurutmayın. HES’leriniz teker teker iptal oluyor. Neden bu yanlışta ısrar ediyorsunuz” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın ‘baba ocağım’ dediği Rize’nin Güneysu ilçesine bağlı Gürgen Vadisi üzerinde Baro Enerji firması tarafından yapımı planlanan 9 megavat kurulu gücündeki Alicik Regülatörü ve HES projesi ile Rize İpekyolu enerji firması tarafından yapımı planlanan 13,61 megavat kurulu gücündeki Tepe Regülatörü ve HES projesi için zamanın Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilen ‘ÇED Olumlu’ raporları, Rize İdare Mahkemesi tarafından ‘iptal’ edildi.

MAHKEME: ‘RAPORLARDA HATA VE EKSİKLİK VAR’

Rize İdare Mahkemesi’nin her iki HES projesi için de ayrı ayrı verdiği ‘iptal’ kararlarında, bölgede yapılan Bilirkişi İncelemesi raporlarına da yer verilerek, bakanlığın verdiği ‘ÇED Olumlu’ raporlarında hata ve eksikliklerin olduğu vurgulandı. İptal kararlarında ayrıca, söz konusu ÇED Raporlarının gerçekçi olmadığı ve gelişigüzel hazırlanan ÇED raporlarının yanı sıra bölgede yapımı planlanan HES projelerinin doğal yaşam alanları ile çevreye geri dönüşümü imkânsız zararlar vereceği de kaydedildi. Mahkemenin her iki HES projesi için verdiği iptal kararlarında ayrıca, bakanlıkça verilen ÇED Olumlu Raporlarında hukuka, kamu yararına ve mevzuata uyarlılık görülmediğine de işaret edildi.

‘ARTIK GERÇEK GÖRÜLMELİ’

Handüzü Yaylası Çevre Koruma Derneği ile Güneysu Çevre Platformu adına ortak bir yazılı açıklama yapan sözcü Ceyhun Kalender, “Artık bu projelerdeki gerçek görülmelidir. Bir İskoç köylüsünün dediği gibi, kralın sofrasındaki kırıntılarla uğraşmak yerine yüce Allah’ın bize lütfettiği nimetleri görmeliyiz” diye konuştu.

RAPORLARDAKİ TUTARSIZLIKLAR BİLİRKİŞİ RAPORUNDA

Her iki projeyle ilgili yapılan bilirkişi inceleme raporlarında ÇED Raporlarının tutarsızlıklarla dolu olduğunun, bölgenin gerçekleriyle uyuşmadığının ve hiçbir inceleme yapılmadan masa başında yapıldığına vurgu yaptığını anlatan Kalender, “Bölgenin heyelan riski taşıması, yapılacak yolların orman tahribatına sebep olması, santral inşaatının yerleşim yerlerine yakın olması, patlatılacak dinamitlerin içme sularını kurutacağı gibi ifadeler inceleme raporlarında yer alan diğer ayrıntılardan bir kaçıydı. Yöredeki vatandaşların çoğunluğunun istemediği bu santrallerin iptal edilmesi, bölgenin kaderinin değişmesi anlamına gelmektedir. Her şeyden önemlisi bölgenin doğal güzelliği korunacak, yıllarca bu dere boyunca yaşayan canlılar hayatına devam edecektir. Kısacası dünya var olalı akan Gürgen Deresi bundan sonra da hep akacaktır” dedi.

‘BU DERELERDE BAŞBAKAN’ LA BİRLİKTE YÜZDÜK ’

Her iki HES projesinin de iptal edilmesini, alınan yargı kararlarını değerlendiren davanın avukatı Remzi Kazmaz, “ Bu kararlar Karadeniz’de devam etmekte olan bütün HES davaları içi iyi bir örnek teşkil etmektedir. Bu kararlardan sonra başta Sayın Başbakan ve Çevre Bakanlığı ile birlikte bölge milletvekillerine bir kez daha sesleniyoruz; bu derelerde beraber yüzdük balık tuttuk. Bir avuç elektrik üretimi için bu vadilere kıymayın, bu dereleri kurutmayın. Açılan tüm davalarda HES’leriniz teker teker iptal oluyor. O halde ortada bir yanlışlık var, neden bu yanlışta ısrar ediyorsunuz” diye konuştu.

‘MİLLİ SERVET HOYRATÇA HARCANIYOR’

Kazmaz, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Rize’nin içme suyu üzerinde HES kurmaya çalıştılar. İçecek suyunu çaldılar. Dava açtık, kazandık. Dünya harikası Fırtına Vadisine dava açtık kazandık. İkizdere’de bir dere üzerinde 26 HES kurdular, dava açtık yürütmeyi durdurma kararı aldık, kazandık. Şimdi sormak gerekir, yargıya, hukuka saygı nerede? Hukuk devletinin mahkemeleri tarafından bu bölgede kurulmak istenen HES’lerle ilgili verilen bu kararları artık görmezden gelmeyin. Karadeniz vadilerindeki yaşam alanlarını koruyalım. Derelerimizin hoyratça kurutulmasına izin vermeyelim. Diğer taraftan yapılan milyonlarca dolarlık çalışmalar da heba oluyor. Bu ülkenin milli serveti hoyratça harcanıyor. O bölgenin insanı huzursuz! Yapılanlar ve yaşananlar bu ülkenin ve bu ülkenin insanının yararına değil. Bir avuç enerji için Karadeniz’in doğal yaşam alanlarını katletmeyin!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here