Bağdat’ta katliamcı Rambolara ceza

Irak’ta, 2007 yılında hiçbir gerekçe olmadan kasten ateş açarak 14 sivili öldürmekle suçlanan Amerikan özel güvenlik şirketi Blackwater’ın 4 eski çalışanının cezaları belli oldu.

ABD’nin başkenti Washington’daki federal mahkemede görülen davada, yargıç Royce Lamberth, Ekim 2014’te jüri tarafından birinci derecede cinayetten suçlu bulunan Nicholas Slatten’a ömür boyu hapis cezası verdi.

ABD mahkemesi, jüri tarafından kasten adam öldürmekten suçlu bulunan diğer üç çalışan Paul Slough, Evan Liberty ve Dustin Heard’ı da 30’ar yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sanık avukatları, cezaların kesinleşmesinin ardından yaptıkları açıklamada, temyize gideceklerini açıkladı.

14 SİVİL ÖLDÜRÜLDÜ

Irak’taki birçok kanlı olayda imzası bulunan güvenlik şirketi Blackwter çalışanları Slatten, Slough, Liberty ve Heard, başkenti Bağdat’ta Eylül 2007’de bir Amerikan konvoyuna yol açmak için çevreye ateş açarak 14 sivili öldürmüştü. Saldırıda 12 sivil de yaralanmıştı.

Kanlı olay Irak’ta büyük bir infiale neden olurken, sanık avukatları ise direnişçilerin silahlı saldırısına uğrayan güvenlik şirketinin 4 çalışanının kendilerini savunmak için ateş açtığını iddia ediyordu. Sanıkların avukatları kararı temyize götüreceklerini açıkladı.

İSMİNİ İKİ DEFA DEŞİŞTİRDİ

Blackwater özel güvenlik şirketi, Amerikan Deniz Kuvvetleri bünyesindeki özel birliklerde görev yapmış Erik Prince tarafından 1997’de kuruldu.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Amerikalı diplomatları korumakla görevlendirilen şirket, 16 Eylül 2007’de dünya kamuoyunda ABD’ye yönelik öfkenin alevlenmesine yol açan, sivillere silahlı saldırıdan sonra basının gündemine oturdu.

138 MİLYAR DOLAR KAZANÇ

Blackwater gibi özel güvenlik şirketleri Irak savaşında ABD ordusuna güvenlik, lojistik ve altyapı desteği verdikleri gerekçesiyle 138 milyar dolar para kazandı.

Irak’taki birçok kanlı olayda imzası bulunan Blackwater daha sonra ismini “Xe Service” ve son olarak da “Academi” şeklinde değiştirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here