Bakan Eroğlu 3 yıldır aynı projeyi müjdeliyor!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – O projeyi 3 yıl önce Bakan Eroğlu müjdeledi, geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘ilan etti’, bu yıl ise aynı proje yine Erdoğan tarafından görkemli bir açılacak. Ancak proje 2019’da tamamlanacak…
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü nedeniyle Ankara Arena’da bir kutlama programı düzenliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenecek olan kutlama programında, Bakanlığın 2015 yılında başlattığı ‘5 Bin Köye 5 Bin Orman’ projesinin açılışının yapılacağı duyuruldu. Ancak Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, 2 yıldır aynı projeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a müjdelettiği ortaya çıktı.
‘İNSAN İÇİN ORMAN, EKONOMİ İÇİN ORMAN’ TEMALI KUTLAMA
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü’nde Ankara Arena’da bir kutlama etkinliği gerçekleştirecek. Yaklaşık bir hafta öncesinden Bakanlığın resmi web sayfasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafıyla birlikte duyurulmaya başlanan başlayan kutlama etkinliğinin bu yılki teması,  “İnsan için Orman, Ekonomi için Orman” olarak açıklandı.
5 BİN KÖYE 5 BİN ORMAN PROJESİ
Ormanlar için dikkat çekici bir tema seçen Bakanlığın bu kapsamda öne çıkardığı alt başlıklar ise özel ağaçlandırma çalışmalarının desteklenmesi, orman köylülerine meyveli ağaç türleri konusunda destek verilmesi, yabani zeytinliklerin aşılanması ve 5 bin köyde 5 bin gelir getirici orman kurulması gibi çalışmalardan oluşuyor.
PROJE 2019’DA TAMAMLANACAK
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre 2015 yılında başlatılan proje kapsamında bugüne kadar 2 bin 300 köyde badem, ceviz, kestane ve defne gibi türlerden oluşan 6,5 milyon fidan dikildi. Projenin 2019 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.
2015’TEN BERİ AYNI PROJE MÜJDELENİYOR
Bakan Eroğlu, ‘5 Bin Köye 5 Bin Orman’ projesinin açılışının, 21 Mart’taki Dünya Ormancılık Günü kutlamasına katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacağını duyurdu. Ancak aynı projenin 2015’te Bakan Eroğlu tarafından, 2016’da ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘müjde’ olarak duyurulduğu ortaya çıktı.
GEÇTİĞİMİZ YIL CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLAN ETMİŞTİ
Bakan Eroğlu, 25 Aralık 2015 tarihinde ‘5 Bin Köye 5 Bin Orman’ projesini müjdeledi. 1 yıl sonra ise aynı projenin müjdesini bu kez Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceğini duyurdu. Sabah Gazetesi’nin 2 Aralık 2016 tarihinde yayınladığı habere göre Bakan Eroğlu 5 Bin Köye 5 Bin Orman projesi başlattıklarını belirterek, projeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilan edeceğini duyurdu.
Geçtiğimiz yıl 21 Mart Dünya Ormancılık Günü nedeniyle Bakanlığın düzenlediği etkinlikte ise Cumhurbaşkanı Erdoğan projeyle ilgili bir konuşma yaptı.
ERDOĞAN 2019’DA BİTECEK PROJEYİ BU YIL AÇACAK
Üç yıldır görkemli törenlerle bir müjdelenip bir ilan edilen projenin 2019 yılında tamamlanacağı açıklanmasına rağmen referandum öncesinde 21 Mart’ta düzenlenecek olan bu yılki Dünya Ormancılık Günü kutlamalarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açılışının yaptırılacağının duyurulması dikkat çekti.
Önceki haberBaşkanlık sistemi aldığımız nefesi nasıl etkileyecek?
Sonraki haberVarsıl yoksulu besleyince
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.