Bakan Eroğlu baltayı yine taşa vurdu!

Sorulara “taş da bir ihtiyaç” yanıtı veren Bakan Eroğlu, “Tabi taş olmadan inşaat durur. Uygun yerden verdiğimiz zaman mahsuru yok diye düşünüyoruz” dedi. Yukarı Köprüçay Koruma Platformu ise Bakan Eroğlu’nun açıklamasına tepki gösterdi.

Bazı tesislerin toplu açılış törenine katılmak için Isparta’ya giden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, tören öncesinde partisinin il başkanlığını ziyaret etti. Ziyaret sırasında gazeteciler Bakan Eroğlu’na Göller Bölgesi’nde birbiri ardına açılan taş ve maden ocaklarına ilişkin sorular yöneltti.

BAKAN EROĞLU: ‘TAŞ DA BİR İHTİYAÇ’

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Eroğlu, taş ocaklarına izin verilirken çok hassasiyet gösterdiklerini ileri sürerek, “taş da bir ihtiyaç. Tabi uygun yerden alınması ve tabiatı tahrip etmemesi kaydıyla müsaade ediyoruz. Bunun için ruhsat almış mı? ÇED belgesi var mı? Ormanlık alan biyolojik çeşitlilik açısından özel bir alan mı? Bir de görüntü kirliliği meydana getiriyor mu? Ona bakıyoruz” yanıtını verdi.

‘UYGUN YERDEN VERİNCE MAHSURU YOK!’

Taş ocakları için onay verilirken köylere ve okullara mesafelerini ölçtüklerini söyleyen Bakan Eroğlu, bu konuda hassasiyet gösterdiklerini belirterek, “tüm madenciler ruhsat alırken bize rehabilitasyon projesi hazırlıyor. Madeni alırken orayı derme çatma bırakamaz. Hem maden hem orman mühendislerin hazırladığı projeyi onayladıktan sonra izin veriliyor. Tabi taş olmadan inşaat durur. Uygun yerden verdiğimiz zaman mahsuru yok diye düşünüyoruz” dedi.

BAKAN EROĞLU’NA ‘GÖLLER BÖLGESİ TAHRİP EDİLİYOR’ TEPKİSİ

Isparta Yukarı Köprüçay Koruma Platformu’ndan yapılan açıklamada ise Bakan Eroğlu’nun taş ocakları hakkındaki değerlendirmelerine tepki gösterildi. Isparta’nın Eğirdir, Sütçüler ve Yalvaç ilçeleri başta olmak üzere Burdur’un bir çok ilçesinde son yıllarda birbiri ardına açılan taş ocaklarının Göller Bölgesi’nin yaşam alanlarını tahrip ettiği ileri sürülen platform açıklamasında, “Sayın Bakan’ın değerlendirmeleri yaşam ve insanlık adına büyük bir talihsizliktir. Su kaynaklarından biyolojik zenginliğe bir çok alanda bölgeyi tahrip eden taş ocaklarının ruhsatının ve ÇED belgesinin olup olmadığına bakılması, Göller Bölgesinin tahrip etilmesi için yeter şart haline getirilmişse eğer bu, geleceğe bırakacak bir yaşam alanımızın kalmadığının göstergesidir” denildi.

‘BAKAN EROĞLU KAMUOYU İLE DALGA GEÇİYOR’

Bölgede dünyada eşi benzeri olmayan doğa alanlarının, yine dünyada benzeri olmayan bakış açısının yarattığı uygulamalarla son bir kaç yıldır ‘yasal’ olarak tahrip edildiği öne sürülen açıklamada, “ülkemizin geleceği adeta karartılmaktadır. Yetkili bütün kurumlar adeta aynı nakaratı tekrarlayarak ‘her şey yasal’ kılıfına sığınmakta, kendilerinin bile inanmadığı uygulamaların altına imzalarını atmaktadırlar. Ancak Sayın Bakan bu tablo karşısında açıklamalarıyla kamuoyu ile adeta dalga geçmektedir. Merak ediyoruz, acaba taş ocakları bir de ruhsatısz mı çalışacaklardı? Bunun yorumunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” ifadelerine yer verildi.

BÖLGEDE REHABİLİTE EDİLMİŞ TEK BİR TAŞ OCAĞI YOK

Bakan Eroğlu’nun, “taş olmazsa inşaat durur” ifadelerinin, ülkenin coğrafyasına nasıl baktığının göstergesi olduğuna işaret edilen açıklamada, “Sütçüler’in Çandır köyü ve çevresi ile Eğirdir’in Akdoğan köyü ve çevresinde taş ocaklarının yarattığı tahribat dehşet verici boyutlara ulaşmıştır. Bir ürünün ihtiyaç olması o ürünü elde etmek için her yolun mübah görülmesi anlamına gelmez. Ancak bugüne kadar bölgede rehabilite edilmiş bir tane taş ocağına rastlanmamıştır. Sayın Bakan’ın sözünü ettiği prosedürleri kağıt üstünde yerine getiren firmalar dilediği gibi doğa katliamı yapmayı sürdürmektedir. Bakan Eroğlu’ndan baltayı her defasında taşa vurmaktan vazgeçmesini ve sıklıkla kendisine sorulan benzeri sorulara hamasi değil, bilimsel ölçütlerde yanıt vermesini bekliyoruz. Aksi halde kamu vicdanında açılan yara her geçen gün büyüyecektir” görüşüne yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.