Bakan Eroğlu’na ‘koyların ihalesini iptal edin’ çağrısı!

Muğla’nın Dalaman ilçesinde bulunan dört koyun ihale yoluyla 29 yıllığına kiralanmasına ilişkin ihale başladı. Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü’nde saat 10.00’da başlayan bugünkü ihalede, Akbük ve Taşyaka C tipi Mesire yerleri, 27 Mart’ta gerçekleşecek ihalede ise Göbün ve Küçük Sarsala koyları kiraya çıkarılacak. Yöre halkının tepkisini çeken kiralama ile ilgili Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na çağrıda bulunan TEMA Fethiye Temsilcisi Okyay Tirli, toplumsal barışın korunması için ihalenin iptal edilmesini talep etti.

İHALE BAŞLADI, KOYLAR KİRAYA ÇIKIYOR…

Muğla’nın Dalaman ilçesinde bulunan, Akbük, Sarsala, Göbün ve Taşyaka koyları, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca 29 yıllığına özel şirketlere kiraya veriliyor. Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü’nde bugün başlayan ve şu saatlerde halen devam eden ihaleyle koyların 29 yıllığına işletilmek ürere kiralanması öngörülüyor. 80 bin ila 120 bin lira arasında değişen yıllık bedellerle kiralanacak olan koyların şirketlere verilmesine karşı çıkan yöre halkı, önceki gün yapılan eylemlerle seslerini yetkililere duyurmaya çalıştı.

BAKAN EROĞLU İHALEYİ SAVUNUP GERİ ADIM ATMADI

Önceki gün konuyla ilgili açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ihalenin şeffaf yapıldığını belirterek, bu alanların sadece vahşi yaşama ait olmadığını dile getirmişti. Koyların betonlaşacağı iddialarını yalanlayan Bakan Eroğlu, “Rastgele yapılaşma olamaz. Zaten bütün kurumların görüşleriyle uzun devreli gelişme planları var. Tabiatla uyumlu ve zaruri ihtiyaçları karşılayacak yapılar yapılabilir. Bizim aradığımız bu, parasında değiliz biz. Ormanlardan vatandaşlarımızın yeteri kadar istifade etmesi lazım” görüşünü dile getirmişti.

BAKAN EROĞLU’NA ‘İHALEYİ İPTAL EDİN’ ÇAĞRISI

Yörede yaşayanların tepkilerine rağmen geri adım atmayan Bakanlık ihaleyi ilan edildiği gibi gerçekleştiriyor. TEMA Fethiye Temsilcisi Okyay Tirli ise Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na çağrıda bulunarak ihalenin iptal edilmesini istedi.

‘ORAYA TESİS YAPMAK İMARA AÇMAK DEMEKTİR’

Bakan Eroğlu’na “Göcek ve Dalaman koylarını ihaleye çıkarmanızı bölge sivil toplum örgütleri olarak yanlış buluyoruz” diye seslenen Tirli, “Koyları işleten yerel halkı düşünmelisiniz. Koyları işleten yerel halk doğayı koruyarak salaşta olsa yat turizminin sevilen insanları olmuşlardır. Belirlemiş olduğunuz fiyatlar çok yüksektir yerel halkın bu ihaleyi alması mümkün degildir. Basın açıklamanızda koşu alanları ve dinlenme tesisleri olmalı diyorsunuz. Koşu alanı yapmak ormanı tahrip etmek demektir. Tesis yapılması demek imara açmak demektir” dedi.

‘HALKIN GERİLMEMESİ İÇİN HASSASİYET GÖSTERİLMELİ’

Toplumsal barış korunması için ihalenin iptalini isteyen Tirli, mevcut işletme sahipleri ile uzlaşılması gerektiğinin altını çizerek “Bakanlığımızın halkı germemesi için hassasiyet göstereceği umut ediyoruz” çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.