Bakanlık kervansarayda kalorifer ve klozeti uygun gördü!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Restorasyon sırasında 800 yıllık Selçuklu kervansarayına kalorifer tesisatı döşenmesine Bakanlıktan “doğalgazla çalışacak” savunması gelirken, klozetlerin de kurulun onayıyla konulduğu açıklandı…

Aksaray Sultanhanı Kervansarayı’nda AKP’li belediye tarafından yaptırılan restorasyon sırasında 800 yıllık Selçuklu mirasına kalorifer, klozet ve zeminden ısıtma sistemi döşenmesine yönelik tepkiler sürerken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı restorasyonun projeye uygun yapıldığını savundu. Restorasyon sırasında klozetler eklenen bölümün kervansarayın inşa edildiği dönemde de tuvalet olarak kullanıldığını kaydeden Bakanlık yetkilileri, koruma kurulunun onayladığı projeye göre ısınma sistemi için doğal gaz ile çalışan petekli kalorifer sistemi önerildiğini açıklarken, kervansarayın kapalı bölümünün zeminini kazmak için kullanılan iş makinelerinin ise çevre düzenlemesinde kullanıldığını, yapı ile herhangi bir bağlantısının bulunmadığını savundu.

Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubad tarafından 1229 yılında inşa ettirilen Aksaray’daki Sultanhanı Kervansarayı’nda ortaya çıkan restorasyon skandalına yönelik tepkiler sürerken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından iki yıl önce ilçe yapılan Sultanhanı’nın AKP’li belediyesine 29 yıllığına kiralanan tarihi yapıda 2017’de başlatılan restorasyon çalışmaları ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından finanse ediliyor.

TEPKİ ÇEKEN KERVANSARAY RESTORASYONUNA BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Sözleşme bedeli 9 milyon llira olarak açıklanan restorasyon kapsamında kervansaraya kalorifer tesisatı, klozetli tuvaletler eklenmiş, revaklı kısımları ise camekanlarla kapatılmaya başlanmıştı. Kapalı bölümün zemin iş makineleriyle tamamen kazılan ve ısıtma sistemi döşenen restorasyonla ilgili haberimizin ardından bir açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, klozetlerin bulunduğu bölümün yapının inşa edildiği dönemde de tuvalet olarak kullanıldığından Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun onayladığı projeye göre restore edildiğini kaydetti.

‘KALORİFER TESİSATI DOĞAL GAZ İLE ÇALIŞTIRILACAK’

Anadolu Ajansı’na konuyla ilgili açıklama yapan Bakanlık yetkilileri, revaklı kısımda ve odalarda yapılan kalorifer tesisatının, onaylanan raporda “doğal gaz sistemi ile çalıştırılacak kalorifer tesisatı yapılması” şeklinde yer aldığını, raporda ayrıca revaklı alana camekân yapılarak bu bölümün yaşayan bir mekâna dönüştürülmesinin uygun görüldüğünü kaydetti.

800 YILLIK TARİHİ YAPIYA MERKEZİ ISITMA SİSTEMİ KURULDU

Restorasyon projesi kapsamında merkezi ısıtma sistemi kurulan tarihi kervansaraya yapılan kalorifer tesisatına da değinen Bakanlık yetkilileri, “Projeye göre, ısınma sistemi için bahçede tasarlanan ısı merkezinden gelen tesisat boruları mutfak bölümünden diğer sıhhi tesisat girişinden içeri alınacak ve diğer mekânlara dağıtılacak. Isınma sistemi için doğal gaz ile çalışan petekli kalorifer sistemi önerildi” bilgisini aktardı.

‘İŞ MAKİNELERİ ÇEVRE DÜZENLEMESİ İÇİN KULLANILDI’

Haberlere konu olan iş makinelerinin çevre düzenlemesi imalatlarında kullanıldığını, bu imalatların ve iş makinelerinin yapı ile herhangi bir bağlantısı bulunmadığını savunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, su alma sorunu bulunan yapının üzerinin ahşap çatı ve kurşun ile kaplandığına değinerek, “Bu imalatların tamamı yapıyı yaşanır bir hale getirmek için hazırlanan yeniden kullanım projesinde mevcuttur. Proje ve proje raporu 3 Mart 2017 tarihli ve 4304 sayılı Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile onaylanmıştır” bilgisini aktardılar.

BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI VATANDAŞLARI TATMİN ETMEDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin kervansarayın restorasyonu sırasında kapalı kısmın zeminin kazılmasında kullanıldığı fotoğraflarla da belgelenen iş makinelerinin çevre düzenlemesi için kullanıldığını savunması yapılan açıklamalara gölge düşürdü. Vatandaşların çalışmaları sırasında görüntülediği iş makineleri, tarihi yapının kapalı kısmında zemin kazısı yaparken çıkan malzemenin de traktörler ile taşındığı görülüyor.

Önceki haberSultanhanı Kervansarayının restorasyonunda bir skandal daha!
Sonraki haberİNGİLTERE… Tangolara gelesin
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.