Bakanın ‘şiir üstadı’ Gülen

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’tan Gülen’in şiirini bilmeyen gençlere fırça.

Bakan’ın, “Şiirin üstadını hatırlamıyorsak orda durup düşünmemiz lazım” dediği şairin Fethullah Gülen olduğu ortaya çıktı. Trabzon’da hafta sonu düzenlenen “Gençlik ve Kentlilik Bilinci” çalıştayına katılan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, açılış konuşmasında gençlere sitem etti ve daha fazla okumalarını istedi. Kılıç, “Ha biz çalışalım, şairin dediği gibi, ‘sen çalış, olmazsa.. …kim sıkılsın, nerede bizim okuyan gençliğimiz, nerede?’ Şiirin devamını kim getirecek” diye sordu. Bakanın sorusu üzerine söz alan bir genç, Necip Fazıl’ın “Utansın” şiirinden dizelerle Kılıç’ın yarım bıraktığı şiiri sürdürmek istedi. Genç şiiri bitirince alkış koptu, ancak bakan memnun olmadı.

Şiirin üstadı

Bakan Kılıç, gencin okuduğu şiirin kendi okuduğu şiirin devamı olmadığını belirterek “Eğer ki o mısranın girişini salon doğru tamamlamış olsaydı, gündemim okumak değil başka bir şey olacaktı. Ama sevgili gençler ister tıp okuyun ister mühendislik, ister hukuk okuyun, ister iktisat ve işletme, hâkim olamadığınız bir dille hiçbir şey yapmanız mümkün değil” diye konuştu. Kılıç, başlayıp sonunu getirmediği şiirin kime ait olduğunu açıklamadı, sadece, “Bu satırların, bu mısraların edebiyatımıza kazandırılmasına katkı sağlayan kalemi, şairimizi, şiirin üstadını hatırlamıyorsak şayet, edebiyatımızın büyüklerini, ünlülerini, fikir, sanat önderlerimizi hatırlamıyorsak orda bir durup düşünmemiz lazım” dedi.

Bakan Kılıç’ın yarım bıraktığı dizelerin, Fethullah Gülen’in, “Sıkılsın” adlı şiiri olduğu, öğrencilere sorduğu dizenin de, “Sen çalış; olmazsa âlem sıkılsın!/Yardıma koşmayan kalem sıkılsın” biçiminde olduğu ortaya çıktı.

AHMET ŞEFİK/Cumhuriyet .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.