Bağımsızlık referandumu reddedildi

İspanya parlamentosunda yapılan oylamada, Katalonya yetkililerinin 9 Kasım’da bağımsızlık referandumu yapma talebi reddedildi.

Yaklaşık 7 saatlik tartışmaların ardından 299 milletvekili referandum önergesini reddederken, sadece 47 milletvekili “Evet” oyu verdi.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, referandumun hem İspanya hem de de Katalonya özerk toplumu ekonomileri için “felaket” olacağını savunuyor.

İspanya’nın doğusundaki bölgenin bağımsız olup olmaması aylardır ülkede tartışma konusu.

‘Bu son değil’Katalonya geniş özerkliğe sahip ancak son yıllarda İspanya ekonomisinin krizden çıkamaması Katalan milliyetçiliğinin yükselişine yol açtı.

Parlamentodaki oylamada hem iktidardaki Halkçı Parti hem de sosyalist muhalefet öngereye karşı çıkarken, Katalan ve Bask milliyetçileri lehte oy kullandı.

Başbakan Rajoy, İspanya anayasasına göre bağımsızlık referandumunun bölgesel çapta değil ülke genelinde yapılması gerektiğini savunarak şöyle dedi: “Birlikte hepimiz kazanırız ama bölünürsek hepimiz kaybederiz. Bu sadece hukuk meselesi değil, hissiyat meselesi… İspanya’yı Katalonya’sız, Katalonya’yı Avrupa dışında hayal edemem.”

Katalonya Başkanı Artur Mas ise oylama sonucuna rağmen Kasım ayında referandum düzenlemeye kararlı olduklarını dile getirdi: “Bazıları bunu meselenin sonu gibi takdim edebilir fakat Katalonya Başkanı olarak onlara diyorum ki bu son değil.”

Mas, referanduma gitmek için hukuki yollar aramayı sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Yaklaşık 7,5 milyon nüfuslu Katalonya, 46 milyonun üzerinde nüfusa sahip İspanya’nın refah seviyesi en yüksek bölgelerinden biri. Bölgenin başkenti Barcelona

BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here