“Bankaları durdurun!” kampanyası

Kampanya açıklamasında “Ilısu Barajı Projesi nedeniyle sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan Hasankeyf ve Dicle Vadisi, UNESCO Dünya Mirası kriterlerinin onda dokuzunu sağlayan dünyadaki tek doğa ve kültür mirası.

Böylesine önemli bir “Dünya Mirası”nın yok edilmesini kabul etmeyen Avrupa bankaları Ilısu Baraj Projesi’nden çekilirken, Türkiye’nin en ‘çevreci’ bankası olarak bilinen Garanti ve ‘kültürel sorumluluk çalışmaları’ ile tanınan Akbank, baraj için yabancı bankaların bile vermediği krediyi veriyor, Hasankeyf’in yok oluşuna önayak oluyorlar” denildi.

“Akbank ve Garanti Bankası projeden çekilmek için daha ne bekliyor? Sesini duyur! Bankaları durdur!” sorusunu soran Doğa Derneği bankaları durdurmak için duyarlı halktan şunları istedi:

“Bu mesajı, üye olduğunuz gruplara, arkadaşlarınıza, tanıdıklarınıza iletin, onları da eyleme geçmeye çağırın.
Alltaki örnek mektubu e-posta veya faksla üzerinde verilen adreslere gönderin.

Kurumsal iletişim bölümlerini arayarak bankaların böyle bir projede yer almalarını kınadığınızı söyleyin ve kredi desteğini geri çekmelerini talep edin.

GARANTİ BANKASI: (0212) 318 15 54
AKBANK: (0212) 385 62 75

Bu bankalarda hesabınız varsa, şubenize giderek çalışanlar ve şube müdürlerine şikâyetinizi iletin. Akbank ve Garanti Bankası projeden çekilmezlerse bankalardaki kredi kartı ve hesaplarınızı kapatın ya da kapatacağınızı söyleyin.

ÖRNEK MEKTUP

Doğa Derneği’nin önerdiği örnek mektup da şöyle:

“Konu: Akbank, Garanti Bankası ve Ilısu Barajı

Hasankeyf, UNESCO kriterlerine göre, bütün toplumlar için korunması gereken bir dünya mirasıdır.

Hasankeyf’in içinde bulunduğu Dicle Vadisi’ndeki yaşamın sürmesi tüm insanlığın ortak sorumluluğudur.

Bu nedenlerle, birçok uluslararası kuruluş ve Avrupa bankaları, buradaki yaşamı yok edeceği kanıtlanmış olan Ilısu Barajı Projesi’nden geri çekilmiştir.

Akbank ve Garanti Bankası’nın dünyanın en önemli doğa ve kültür miraslarından biri olan Hasankeyf’i yok edecek Ilısu Barajı’nı desteklemesini veya bu projeyle herhangi bir ilişkisinin olmasını kabul etmiyorum, edemiyorum.

Türkiye’deki milyonlarca insanın güvenerek yatırım yaptığı, doğanın ve kültürün korunması için önemli çalışmaları olan bankalarınızın bu tarihî hatadan ivedilikle geri adım atmasını temenni ediyorum.

Hasankeyf’i yok edecek Ilısu Barajı Projesi’nden çekildiğinizi ve Hasankeyf’i yaşatmak için destek olacağınızı söyleyen bir açıklama, bankanızın hem bugüne hem de geleceğe yapacağı en doğru yatırım olacaktır.

Saygılarımla,

AD SOYAD

Gönderim Adresleri:

Suzan Sabancı Dinçer
Yönetim Kurulu Başkanı
Akbank
Eposta: cigdem.ozer@akbank.com; murat.gollu@akbank.com
Faks: 0212 2781837

Ferit Faik Şahenk
Yönetim Kurulu Başkanı
Garanti Bankası
Eposta: fundaotyam@garanti.com.tr; gozdep@garanti.com.tr
Faks: 0212 3181004″

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen − twelve =