Barolar ‘mücadeleye devam’ dedi: Eylemler sürecek

AKP ve MHP’nin baroları bölme planına karşı 60’a yakın baro başkanının Ankara’ya gerçekleştirdikleri ‘Savunma Yürüyüşü’nün ardından barolar eylemlilik sürecini devam ettirme kararı aldı.

AKP ve MHP’nin baroları bölme planına karşı 60’a yakın baro başkanının Ankara’ya gerçekleştirdikleri ‘Savunma Yürüyüşü’nün ardından barolar eylemlilik sürecini devam ettirme kararı aldı.

İstanbul Barosu, yarın Çağlayan Adliyesi’nde ‘Savunma Mitingi’ için bir araya gelme çağrısı yaparken, İzmir Barosu bugün Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne yürüyecek. “Anayasal ve demokratik haklarımızı kullanmaktan başka bir seçeneğimiz kalmadı” diyen Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan ise, BirGün’e yaptığı açıklamada “Bu hafta birçok kentte yürüyüşler ve eylemler yapılacak” ifadelerini kullandı.

ANKARA’DA BULUŞMA PLANLANIYOR
“Baroların yapısı ve seçim sistemine ilişkin düzenlemenin bu hafta TBMM Adalet Komisyonu’na sunulacağını düşünüyoruz” diyen Antalya Baro Başkanı Balkan, “Her kentin dinamikleri farklı. Baroların öncülüğünde kentlerde kısa yürüyüşler, adliyelerde veya baro başkanlıkları önünde açıklamalar veya kısa oturma eylemleri gerçekleştirilebilir. Her baro bu hafta kendi dinamiklerine göre bu eylemlerden bir kaçını gerçekleştirecek. Ayrıca Ankara’da da bir buluşma planlanıyor ama tam olarak netleşmedi” dedi.

DÜZENLEME BAROLARIN İHTİYACI DEĞİL
Düzenlemeye karşı bugün bir yürüyüş düzenleme kararı aldıklarını duyuran İzmir Barosu Başkanı Yücel Özkan da Alsancak semtinde bulunan İzmir Barosu binası önünde bir araya gelecek olan avukatların, fiziki mesafe kurallarına uyarak, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne kadar yürüyeceklerini belirtti.

Baroların yapısına yönelik müdahalenin sadece avukatların değil, aynı zamanda yurttaşların da sorunu olduğunun altını çizen Yücel, “Bugün baroların mücadelesi yargının bağımsız kalan son ayağına sahip çıkma mücadelesidir. Baroların bugün yaptığı, her şeyden önce yurttaşların haklarını korumaktır” açıklaması yaptı.

Yücel, avukatların ve avukatlık mesleğinin çözülmesi gereken birçok sorunu olmasına karşın, siyasi iktidarın baroların seçim sistemine yönelik yapmak istedikleri düzenlemenin, baroların ya da avukatların ihtiyacı değil, siyasi iktidarın ihtiyacı olduğunu söyledi. Yücel, iktidarın sahte bir gündem yaratma durumu olduğunu ifade ederek, “Baroların yapısını değiştirmek, çoklu baro yaratmak ve barolarda seçim sistemini kendi işine geldiği gibi kurgulamak için çalışma yapıyor” ifadelerini kullandı.

***

Mersin Barosu da çağrı yaptı
Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, düzenlemeye karşı kentte bugün yapılacak “Savunma Mitingi”ne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yeşilboğaz, bugün saat 12.15’te Mersin Adliyesi otoparkında düzenleyecekleri mitingine, tüm meslektaşlarının cübbeleriyle katılmasını istedi.

***

Yönetim Kurulu’ndan istifa daveti
Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu’nun 4 üyesi, iktidar yanlısı tutumları nedeniyle baro başkanlarının desteğini kaybeden başkan Metin Feyzioğlu’na istifa çağrısı yaptı.

“Barolardan ve kendini seçenlerden kopan, güven kaybına uğrayan, kendini seçenlerin temsilinden vazgeçmiş TBB Başkanı’nın yapması gereken en doğru davranış istifa etmektir” diyen Yönetim Kurulu üyeleri, istifaya çağrı metninde baro başkanlarının Savunma Yürüyüşü’nü hatırlattı. Feyzioğlu’nun bu mücadelede yer almamasına değinilen çağrı metninde “Baro başkanlarının arkasını döndüğü, kişisel tutumları ile barolar nezdinde güven kaybına uğrayan TBB Başkanının” istifa etmesi gerektiği vurgulandı.

İstifa çağrısını, Yönetim Kurulu üyelerinden Avukat Filiz Saraç, “Ben de dahil TBB 4 Yöneticisi (Av Asude Şenol, Av Filiz Saraç, Av Hüseyin Özbek, Av Sabri Çepik) tarafından TBB Başkanı istifaya davet edildi” ifadeleriyle duyurdu.

***

Neler yapacağımızı planlayacağız
Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, Ankara için eylemlilik programının bir dizi toplantının ardından belirleneceğini belirterek “Toplantıların ardından Ankara’da neler yapacağımızı planlayacağız” açıklamasında bulundu. Öte yandan İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu’nun çağrısıyla İstanbul’da gerçekleşecek Savunma Mitingi, yarın saat 12.30’da Çağlayan Adliyesi önünde yapılacak. GERÇEK GÜNDEM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + six =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.