Başsavcının tahliye talebine ret

Cihaner’in avukatlarından Baki Uzun, mahkeme çıkışı Adliye önünde bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, ”Tutuklama kararına yapılan itiraz reddedilmiştir. Herhangi bir gerekçesi yoktur” dedi.

Uzun, ikinci bir konunun ise özel savcının yetkilerinin kurul tarafından kaldırılması olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
”Özel savcının yetkilerinin kurul tarafından kaldırıldığını, bu nedenle bundan sonra, en azından herhangi bir inceleme yetkisi olmadığını söyleyip, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığından tedbir talep ettik. Çünkü kendisi incelemeleri yapmak, dün el konulan evrakları incelemek istemektedir.”

Mahkemenin, bu taleplerini de reddettiğini ifade eden avukat Baki Uzun, ”Gerekçesi çok ilginçtir. (Henüz savcıya yapılmış bir tebligat olmadığından dolayı, savcının yetkisinin kaldırıp kaldırmadığı mahkememiz tarafından henüz bilinmemektedir) diye itiraz reddedilmiştir” diye konuştu.

Avukat Uzun, bunun üzerine, bu sefer de Başsavcılığa dilekçe verdiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
”Bunun bakanlık tarafından da teyit edilmesi doğrultusunda kendilerinin bir yetkilerinin olmadığını, yetkilerinin kaldırıldığını, yetkileri kaldırılan savcıların soruşturmalarının yasaya aykırı olacağını söyledik.”

“MAHKEMENİN TAKDİRİDİR”

Usul gereğince tutuklamaya itirazın mahkeme başkanı tarafından görüşüldüğünü dile getiren Uzun, ”Tutuklama kararının usule ve yasaya uygun olduğu mahkemenin takdiridir. Tahliye her zaman talep edilebilir. Biz itiraz ettik, mahkeme değerlendirdi. Mahkeme dedi ki (ben bu tutuklama kararını yerinde ve usule uygun buluyorum). Bunun dışında bir şey yok. Şimdi bir değerlendirme yapacağız” diye konuştu.

Avukat Baki Uzun, bir gazetecinin, ”delillerin mahkeme huzurunda açılıp açılmadığını” sorması üzerine ise ”Bizim huzurumuzda açılmadı. Bize böyle bir teklif geldi. Biz bunu uygun görmediğimizi söyledik. Onun için de mahkemeye başvurmuştuk” cevabını verdi.

ERZURUM KAPALI CEZAEVİNE GÖTÜRÜLMÜŞTÜ

Erzurum Adliyesi’nde Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal tarafından sorgulanan Cihaner, yaklaşık 7 saat süren sorgulamanın ardından, saat 06.00’da tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmiş ve Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesince tutuklanmıştı.

Cihaner, Erzurum Emniyet Müdürlüğüne ait araca, beraberinde polislerle birlikte binerek Erzurum Kapalı Cezaevine götürülmüştü.

AVUKATI İTİRAZ DİLEKÇESİ VERMİŞTİ

Öte yandan, İlhan Cihaner’in avukatlarından Asım Kılıç müvekkilinin tutuklanmasına itiraz ettiğini belirterek, ”İtiraz dilekçemiz mahkeme tarafından incelenmeye alındı. Olumlu bir karar çıkacağını umuyoruz” demişti.

İLGİLİ HABERLER:
– ÇHD: Yargıda güç savaşı
– TBB: Yargı bağımsızlığına darbe

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.