Basket Milli Takımı grup birincisi

Gruptaki 3 maçını da kazanan ”12 Dev Adam”, iyi bir performans sergilerken, final serisi öncesi bir üst gruba da avantajlı bir biçimde yükselmeyi başardı.

Karşılaşmaya oldukça iyi başlayan (A) Milli Takım, pota altında Ömer Aşık’ın başarılı performansıyla üstünlüğü ele alırken, bu oyuncunun kazandırdığı 10 sayıyla 5. dakikayı 14-6 önde geçti. Gortat ve Szewczyk’nin basketleriyle denge sağlamaya çalışan evsahibi ekip, Kerem ile Ersan’ı durduramayınca 8. dakikada fark 10 sayıya çıktı: 21-11) ve ilk çeyrek 24-17 milli takımın üstünlüğünde sonlandı.

İkinci çeyrekte Gortat ile farkı kapatmaya çalışan Polonya, üst üste hücumları ise değerlendiremedi ve çok fazla top kaybı yaptı. Dış atışlarda Ender, pota altında ise Oğuz ve Semih ile sayılar kazanan milli takım, son dakikasına 16 sayı farkla 45-29 önde girdiği bu periyotu da 45-34 galip kapattı.

Polonya, ikinci yarıya hızlı bir başlangıç yaparak Lampe ile üst üste sayılar üretti. Ender, Semih ve Ersan’ın çabalarına karşın hücumları iyi değerlendiremeyen milliler karşısında evsahibi takım, 25. dakikada farkı 6 sayıya dek indirdi: 56-50. Polonya taraftarlarının yoğun baskısına karşın yeniden üstünlüğü ele alan (A) Milli Takım, Ömer Aşık ve Oğuz’un basketleriyle son periyota 66-55 üstün girmesini bildi.

”12 Dev Adam”, son çeyrekte oyunun hakimiyetini tamamıyla eline aldı. Pota altında Ömer Aşık, dış atışlarda ise Hidayet ile 15-2’lik seri yakalayan milliler, 35. dakikada farkı 24 sayıya çıkardı: 81-57. Farkı 38. dakikada 26 sayıya dek yükselten (87-61) (A) Milli Takım, kalan sürede rakibine şans tanımayarak karşılaşmadan 87-69 galip ayrıldı.

Gruptaki ilk iki karşılaşmada sağlık nedenleriyle oynayamayan Ömer Onan ile Litvanya maçında ayak bileği burkulan ve Bulgaristan maçında yer alamayan Engin Atsür, Polonya karşısında yeniden forma giyme fırsatı buldular.

Bu arada karşılaşma öncesi, Türkiye’de yaşanan sel felaketinde yaşamlarını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.