İNGİLTERE… Başkonsolosu uğurlarken

İNGİLTERE… Başkonsolosu uğurlarken

0
PAYLAŞ

15 Temmuz darbe girişimi sonrası yeryüzünün en sinsi örgütü FETÖ’nün hayatımızın içine nasıl sızdığını ve gizli gündemlerini gerçekleştirmeye ramak kaldığını öğrendik.

Fethullah Gülen’in bir dönem sağ kolu olarak bilinen Yeni Akit yazarı Nurettin Veren CNN TÜRK’teki Türkiye’nin Gündemi’nde FETÖ’nün gerçek yüzünü ve küresel serüvenini anlattı. Lütfen youtube.com’da “nurettin veren cnnturk” yazıp bu söyleşiyi izleyin.

Londra’daki cemaat faaliyetlerine gelirsek… Biz de etten kemiktendik ama FETÖ’yü ve gizli gündeminin farkındaydık. Aslında bizim gibi farkında olup da çıkarları için cemaate maddi destek olan, projelerinde yer alan (hatta kendisini solcu olarak tanımlayan) isimlere karşı, Nurettin Veren’e karşı duyduğum af duygusu ne yazık ki içimde yok.

Bu isimlere cemaatin Londra’da iş dünyasına yönelik yapılanması olan Biznet UK’in ödül sitesi http://www.mostsuccessfulturks.org/ dan ulaşılabileceğini yazmıştık ama site bu hafta yayından kaldırıldı. Basın toplumun hafızası. Ne kadar yayından kalksa da basının haber ve fotoğraf arşivleri tarihe tanıklığı sürdürecek…

Geçen haftalarda cemaatin Londra örgütlülüğünde çoğu para karşılığında dağıttığı başarı ödüllerinin içyüzünü anlatırken şöyle yazmıştım;

“Hükümetle ilişkilerini geliştirmek ve cemaat üyelerini müşteri edinmek isteyen Londra iş dünyası parayla ödül satın aldı, gerçekten ödülü hakeden sanatçılar da bu zehirli pastanın ‘çileği’ oldu. Ödül pazarlığında ‘Aaa bu para çok ayol, valla olmaz’ diyenlerden bazıları da 2011’de Grand Ballroom Hilton Park Lane Hotel’in dev salonundaki yemekli ödül törenine kişi başı 250 sterlinden 12’lik masa ayırttı ve takıp takıştırıp geceye katıldı…” Şimdiye kadar “Sorry!” diyen de çıkmadı.

LONDRA’DAKİ FETÖ’CÜ ATAŞE

Bir diğer konu da Londra’daki temsilciliklerde FETÖ alarmı… Nurettin Veren CNN TÜRK’te, “2007’de Londra’ya giden (dönemin genel kurmay başkanı) Yaşar Büyükanıt’ın yanında sivil kıyafetli olarak yetiştirdiğim öğrencilerden Muhittin adında bir askeri gördüm. Büyükanıt bunu bilmiyorsa zaten yapacak bir şey yok. Bilerek almışsa benim yapacağım bir şey yok. Bunun üzerine kendi internet sayfamı kapattım” diye konuştu. Programa gelen bilgi üzerine bu kişinin Tuğamiral Muhittin Elgin olduğu, o dönemde Londra’da deniz ataşesi olarak görev yaptığı ve şu anda tutuklandığı belirtildi.

Toplum gündeminde bir başka önemli olay da Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar’ın görevinden erken ayrıldığını açıklaması oldu. Yorulmazlar’ın Dışişlerindeki FETÖ operasyonunda görevden çekilen 400 isim arasında olup olmadığı henüz netleşmedi.

Yorulmazlar, duygusal veda mesajında vatandaşlarıyla diyalog köprüleri inşa ettiğini öne sürüyor. Umarım bu diyalog cemaatin çok sevdiği “diyalog” değildir. Ayrıca yazıda bolca sözü edilen hizmet de başka türlü “hizmet” değildir. Bu hassas dönemde kaleme alınan veda yazısındaki iki anahtar kelime dikkatimi çekti doğrusu.

Londra’daki sandık yerinin belirlenmesinde toplumun yoğun olarak yaşadığı Kuzey Londra yerine ısrarla Batı Londra’yı tercih ederek toplumun eleştiri ve tepkisini çeken Yorulmazlar, topu her ne kadar Yüksek Seçim Kurulu’na atsa da en önemli sorumluydu.

Bugünden o günlere bakınca; Yorulmazlar eğer cemaat üyesi çıkarsa, “Londra’daki toplumu hükümetle karşı karşıya getirmek için sandığı bilinçli olarak uzağa kurmuş olmalı” diye düşüneceğim. Yok masumane bir ayrılıksa “Var olan köprüleri de yıktınız” diyerek, ardından yine su dökmeden el sallayacağım…

BİR CEVAP BIRAK

nine − 9 =