Baskıya rağmen operasyonlara devam

İsrail’in Salı gününden bu yana devam eden hava saldırılarında 1000’den fazla hedef vuruldu ve çoğu sivil 100’den fazla Filistinli öldü.

Hamas üyelerinin Gazze Şeridi’nden ateşlediği füzelerin büyük bir kısmı ise İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sistemi tarafından havada imha ediliyor.

Şu ana kadar İsrail’e yönelik füzeler ülkede herhangi bir can kaybına yol açmadı.

BBC’ye konuşan İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı Benny Gantz da, ‘askeri operasyonların gerekli görüldüğü şekilde genişletilebileceğini’ belirtip “Gazze’nin İsrail’e karşı güç kullanmaya karar vermesinin büyük bir hata olduğunu düşünüyorum” dedi.

Erdoğan: İsrail’le normalleşme olmazTürkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da bugün Haliç Kongre Merkezi’nde yaptığı konuşmada İsrail’in Gazze’ye yönelik operasyonlarını sert bir dille eleştirip şu ifadeleri kullandı:

“Kaç tane İsrailli öldü, var mı? Hayır. Ama sizin şu anda öldürdüğünüz Filistinli sayısı 100’e yaklaştı (…) Diyorlar ki Orta Doğu’da tarafsız olmalıyız, Filistin’de tarafsız olmalıyız. Filisin davası bizim davamızdır. Çanakkale’de şehitleri bulunan Filistinlilere asla sırtımızı dönmeyeceğiz. Dengeler adına strateji adına susan dünyaya rağmen biz Filistin’in hak ve onur davasını dünyaya duyurmaya devam edeceğiz.”

Başbakan Erdoğan, “Filistin’de, Gazze’de bizim kardeşlerimiz öldürülürken, biz normalleşme sürecine olumlu bakamayız” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de İsrail’in Gazze’ye hava saldırılarını durdurması gerektiğini belirtip şöyle konuştu:

“Kara harekâtı yapmaya kesinlikle tevessül etmemelidir. 2012’de ilan edilen ateşkes koşullarına dönülmeli, Filistin halkının vazgeçilmez haklarını geri verecek şekilde barış müzakerelerinin tekrar başlaması için gayret gösterilmelidir. Gazze’ye insani yardımın acilen ulaşmasına müsaade edilmelidir.”

Obama ateşkes istiyorABD Başkanı Barack Obama, ateşkes sağlanması isteğini İsrail Başbakanı Netanyahu ile yaptığı telefon konuşmasında dile getirdi.

Obama, “Kasım 2012 ateşkes anlaşmasının tekrar uygulanabilmesi için ABD olarak gerekenleri yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Netanyahu bugünkü konuşmasında Obama ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile “çok iyi ve çok pozitif” bir görüşme yaptığını söyledi ve “Hiçbir uluslararası baskı tüm gücümüzle hareket etmemizin önüne geçemeyecek” dedi.

Filistin Sağlık Bakanlı, İsrail’in Salı gününden bu yana süren hava saldırılarında 675 kişinin de yaralandığını söyledi.

İsrail’den yapılan açıklamada ölenler arasında kendi ifadeleriyle “onlarca terörist” olduğu belirtildi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, İsrail’in askeri operasyonlarının, sivillerin hedef alınmasını yasaklayan uluslararası kanunlara uyumu konusunda “ciddi şüpheler” olduğunu belirtti.

Pillay yazılı açıklamasında, “Kendi evlerine düzenlenen saldırılar nedeniyle aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda sivilin ölümüne dair aldığımız haberlerden derin kaygı duyuyoruz” ifadelerini kullandı. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.