BBC Türkçe 70 yaşında

BBC Türkçe 70 yaşında

0
PAYLAŞ

Yayınlarına 20 Kasım 1939’da başlayan BBC Türkçe, yetmişinci yıldönümü vesilesi ile yeni teknolojilerin ve ekonomik koşulların baskısı altındaki “geleneksel” haberciliğin geleceğini mercek altına alacak.

BBC Türkçe okurları ve dinleyicilerine çağrıda bulunarak 20 Kasım’da yayınlanacak olan bu televizyon programı için konu hakkındaki yorum ve soruları 16 Kasım’a kadar bbc.co.uk/turkce internet adresindeki formu doldurarak iletmelerini istedi.

BBC TÜRKÇE SERVİSİ?

BBC Türkçe Servisi, BBC Dünya Servisi’nin 32 dil servisi arasında yer alan Türkçe yayınlar bölümüdür. BBC Türkçe, BBC Türkçe Bölümü gibi isimlerle de anılır. BBC Dünya Servisi’nin “Avrupa ve Amerika Bölümü”ne bağlıdır.

BBC Türkçe, bir parçası olduğu BBC Dünya Servisi’nin haber kaynakları ve altyapısından yararlanmaktadır.

BBC Türkçe yayınları haber ve güncel olaylar ağırlıklıdır. Yayınlar genellikle kısa bir haber bülteni ile başlamaktadır. Yayın daha sonra, haberlerde yer alan başlıca konuların ayrıntılı şekilde irdelendiği, konunun tarafları ya da uzmanlarıyla mülakatlar içeren haber paketleriyle devam etmektedir.

Hafta için her gün Türkiye saatiyle 18.00’deki yayın içinde 18.35’te başlayan 15 dakikalık bölümde sanat, siyaset ve yaşamdan kesitler yansıtan daha önceden hazırlanmış programlar sunulmaktadır.

Bu bölümde ayrıca Kıbrıs, Avrupa Birliği, savaş sonrası Irak gibi Türkiye’deki dinleyicileri ilgilendiren konularda program dizileri de yayınlanmaktadır.

BBC Türkçe, radyoda hafta içi her gün Türkiye saatiyle 07:00 ve 18:00’de haber programları yayınlamaktadır. Hafta sonunda ise Cumartesi ve Pazar günleri saat 18.00’de haber bülteni ve haftalık programlar yer almaktadır.

Radyo programlarını BBC Türkçe’nin internet sitesinden, Türkiye’de NTV Radyo’dan ve kısa dalgadan dinlemek mümkündür.

İNTERNET SİTESİ

BBC Türkçe içeriğinin önemli bir bölümüne, bbcturkish.com adresindeki internet sitesi üzerinden de erişilebilmektedir. Yayınlarda yer almayan bazı haber ve makalelerin yanı sıra fotoğraf, ses ve video görüntülerine de internet sayfası üzerinden erişilebilmektedir.

TV PROGRAMLARI

BBC Türkçe, NTV ile yaptığı işbirliği sonucu Londra’da videophone bağlantıları yoluyla bu televizyon kanalına günlük haber akışı sağlamaktadır. BBC Türkçe yapımcıları, Türkçe bölümü içinde yer alan videophone sistemi ile NTV’deki çeşitli programlara bağlanarak, güncel gelişmeleri aktarmaktadırlar.

Bunun yanında BBC Türkçe, 2008 yılı içinde televizyon programlarına da başlamıştır.

BBC Türkçe Servisi’nin hazırladığı Dünya Gündemi programı Çarşamba ve Cuma günleri NTV’de yayınlanmaktadır. Dünya Gündemi’nin haftasonu için hazırlanmış bir derlemesi de Cumartesi günü yayınlanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

20 + eighteen =