Belediye parke taşının üstüne asfalt döktü, ilk yağmurda evleri su bastı!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan Mahallesi’nde parke taşı ile kaplı bazı cadde ve sokaklarda seçim öncesi asfalt döken AKP’li Kaş Belediyesi’ne vatandaşlardan tepki geldi. Parke taşı kaplı eğimli sokaklara dökülen asfaltın ardından yağan ilk yağmurda ev ve iş yerlerini su basınca mağdur olan vatandaşlar belediyeye başvurarak asfaltın sökülmesini talep etti.
 
AKP’li Kaş Belediyesi, Haziran başında Kalkan Mahallesinde bazıları kilit taşıyla kaplı bazı cadde ve sokakları sıcak asfaltla kapladı. Akdeniz Caddesi ile Manolya Sokağı’nda yapılan asfaltlama çalışmasının ardından yağan ilk yağmurda bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Kaş Belediyesi’nin yaptığı uygulamaya tepki gösteren vatandaşlar, daha önce kilit parke taşı döşeli olan cadde ve sokağa tüm uyarılara rağmen asfalt döküldüğünü, gider ve rögarların da asfalta kapatıldığını belirtti. Artan asfalt malzemesinin de Kalkan’a girişteki caddeye döküldüğü görüşünü savunan vatandaşlar uygulamaya tepkili.
EVLERİNİ SU BASAN VATANDAŞLAR BELEDİYEYE BAŞVURDU
Kalkan’da yaşayan sel mağduru vatandaşlar, Kaş Belediyesi’ne konuyla ilgili bir dilekçe ile başvurarak sorunun çözülmesini talep etti. Akdeniz’in incisi olan küçük köy yollarının kilit taşı ile kaplı iken otoban gibi asfaltla kaplanmasına tepki gösteren vatandaşların yazdığı dilekçede şu ifadelere yer verildi: “Bölgenin yağmur şiddeti düşünülmeden, eğim hesapları yapılmadan tüm rögar ve diğer giderlerin de üstü kapatılarak yapılan asfaltlama çalışmaları tüm ikaz ve uyarılara rağmen oldu bittiye getirilmiştir. İlk yağan yağmurda evimizin tüm odaları doldu. Elektrik panosu 25 cm. su içinde kaldı. Yollar su çekildikten sonra çamur içinde. Üst yola su kanalı yapılması gerekiyor ki Akbel ve Kalamar yolundan gelen su buraya inip toplanmasın.”
 
‘HER YER BETON VE ASFALTLA DOLDURULUYOR’
Kaş Belediyesi’nden yapılan asfaltın sökülmesini talep eden Kalkanlı vatandaşlar, böylece kilit taşının altındaki toprağın yağmur suyunu çekebileceğini düşünüyor. Asfaltla kaplanan Akdeniz Caddesi’ne daha önce de beton döküldüğünü dile getiren vatandaşlar her yerin beton ve asfaltla doldurulmasına tepkili. 


Önceki haberAbdülhamit’in kamulaştırdığı tohum merkezini milletvekillerine sosyal tesis yapacaklar!
Sonraki haberÖzür dilemek önceki gün gece yaşanan travmanın izlerini silebilir mi?
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.