Benden akıllısı var mı?

devamlı bu akıllı vezirin görüşleri ve çözüm önerileri isabet edermiş. Bir husus sorulduğunda herkes onun diyeceklerini merak edermiş.  Bu durum uzun
zamandır sultanı da rahatsız edermiş. Çünkü kendi görüşleri pek isabet etmiyor., Sanki gölgede kalıyormuş.


Bir gün  ani bir karar vermiş ve veziri azletmiş. Bunun sebebini soranlara: “Ohh.Şimdi sultan olduğumun farkına vardım ” demiş.


Haydi canım,  bu hikaye eskidendi. Şimdi bu çağda öyle şey olur mu? diyebilirsiniz. Ama unutmayalım ki,  hangi çağ olursa olsun, insanın aşamayacağı,  veya aşmakta zorlanacağı  zaafları hep var olacaktır.


Kişiler,  yanlarında belki de  kendilerinden akıllı bilgili insanlar istemezler. Çünkü bu durumda,  eğer kendilerinin  bir vizyonu yoksa, bu gibilerinin yanlarında bulunması,  onları gölgede bırakacaktır . Asıl  korku odur.


Kendi seviyelerinden  daha geride  “eksik”  insanlar isterler ki,  her zaman en iyi fikirler onların olsun ve böylece hakimiyetleri devam edebilsin.


Halbuki doğrusu,  bir insanın kendisinden daha iyilerini bulup,  bir iş başarabilmesidir. ..Ve böyle bir başarı aslında,  yine ona ait olacaktır. Ama bu o kadar kolay  olmuyor.  Zaten,  bu zaafları aşabilen insanlar hep başarılı olmuşlardır.


İnsanlar bunu bazen ” ya benim yerime geçerse ”  endişesinden yapabilirler. Fakat  bu,  esas sebep değildir. Asıl   sebep belki,  hikayede anlattığımız gibi, gölgede kalmak korkusudur. O,  sözde ezilmişlik altında yaşayamamaktır.


Büyümekte olan siyasi partiler, zaman içinde heyecanlarını kaybedip  eriyip gidiyorlarsa, ( benim olsun,  varsın küçük olsun mantığı ) Şirketler, bazen  tespit edilemeyen  bir sebepten iflasa düşüyorsa, Toplumlar,  başarılı insan sıkıntısı  (her sahada )  çekiyorlarsa, başarılara imza atılamıyorsa, temel sebep  bu  olabilir mi?


Kabul edelim ki siz,  bir yerde zirvede  bulunuyorsunuz. Aşağılardan kendi gayretiyle tırmanarak  yakınınıza kadar gelen birini,  iter misiniz? Yoksa,
elinizi uzatıp onu da zirveye yanınıza çeker misiniz?


Peki,  neden?


_______________


İzzettin İçin yazdı…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.