Bin Laden'in şöförüne 66 ay ceza

Hamdan Ladin'in şöförlüğünü yaptığını kabul etmişti

Beş yıldan fazla süredir Guantanamo Üssü'nde tutulan Hamdan'ın burada kaldığı süre hesaba katıldığında cezasını tamamlamasına beş ay kalıyor.

Ancak, savcılığın 30 yıl hapse çarptırılmasını talep ettiği Hamdan'ın cezasını tamamladığında serbest kalıp kalmayacağı belirsiz.

Çünkü, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan yapılan açıklamada Hamdan'ın hala "düşman savaşçısı" statüsünde olduğu kaydedildi.

ABD, bu şekilde tanımladığı kişileri, "terörle savaş" adı verilen mücadelesi devam ettiği sürece bir tehdit olarak kabul edip, süresiz tutabileceğini savunuyor.

Ancak, cezasını tamamlamasının ardından Hamdan'ın durumunun, İdari Değerlendirme Kurulu'nda ele alınacağı belirtildi.

Her yıl toplanan bu kurul, tutsakların ne ölçüde tehdit oluşturduğunu değerlendiriyor ve başka bir ülkeye gönderilmeleri, ya da serbest bırakılmaları gibi seçenekleri ele alıyor.

Savunma avukatlarıysa, Hamdan'ın beş ay içinde evine dönmesini beklediklerini belirtti.

Savunma avukatları umutlu

Hamdan'ın sivil avukatı Charles Swift, "Hamdan aralık ayında evine dönmemesi, tüm bunların bir gösteri olduğu anlamına gelir" dedi.

Selim Hamdan geçen Çarşamba günkü duruşmada teröre somut destek vermekten suçlu bulunmuş, ancak El Kaide'yle cinayet işlemek üzere komplo kurduğu yönündeki suçlamalardan ise aklanmıştı.

Yemen vatandaşı Hamdan 1997'den 2001'e kadar Ladin'in şöförlüğünü yaptığını kabul etmiş, ancak ABD'ye karşı savaş vermek için değil, aylık 200 dolarlık maaş için çalıştığını savunmuştu.

Hamdan'ın yargılandığı duruşma, Guantanamo Üssü'nde oluşturulan bir askeri mahkemede görüldü.

Salim Hamdan, üste terör zanlısı oldukları gerekçesiyle tutulan kişilerden, mahkemeye çıkarılan ilk isimdi.

ABD'de 2. Dünya Savaşı sonrası ilk kez bir sanık savaş suçu işlediği iddiasıyla yargılandı.

Bush Yönetimi, insan hakları gruplarının kınadığı bu askeri mahkeme sistemini Guantanamo'daki onlarca tutsağın yargılanmasında kullanmak istiyor.

Bu nedenle Selim Hamdan'ın yargılandığı dava Guanatanamo Üssü'nde tutulan diğer tutsaklarca da yakından izleniyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here