Bir ailenin asgari geçim haddi: 2 bin 749

Türkiye Kamu-Sen’den yapılan yazılı açıklamada, Kasım ayında ısınma giderlerinde ortaya çıkan yüzde 6,7’lik artışın, yoksulluk sınırını bin 372 YTL’den bin 392 YTL’ye çıkardığı bildirildi. Endekse göre, Kasım ayında tek kişinin açlık sınırı da bin 69 YTL’ye çıktı.


Durgunluk nedeniyle gıda fiyatlarında kısmi azalma görüldüğü halde, ısınma giderlerinin, Kasım ayında, memurların “cebini yaktığı” ifade edilen açıklamada, Kasım ayında iktidarın da 6. yılını doldurduğu anımsatıldı. Açıklamada,6 yıllık süreçte (Kasım 2002 – Kasım 2008) temel tüketim harcamalarındaki artışın, açıklanan resmi enflasyon rakamlarına göre yüzde 39 daha fazla olduğu savunuldu.


Türkiye Kamu-Sen’in araştırmasına göre, Kasım ayında tüketici fiyatları yüzde 0,83 artarken, zorunlu harcamalardaki artış yüzde 1,74 oldu. Bu artışla birlikte 2008 yılı boyunca kamu çalışanlarının cebine yansıyan gerçek enflasyon yüzde 17,47’ye çıktı.


Tüketici fiyat endeksine göre bu yılın başından bu yana enflasyonun 10,52 olarak açıklandığı kaydedilen açıklamada, ancak kamu çalışanlarının tüketmek zorunda olduğu 84 çeşit üründe yaşanan fiyat artışlarının 17,47 olduğu belirtilerek, kamu çalışanlarının bu artışlar karşısında çaresiz kaldığı bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − eight =