Bir daha böyle Göreme’yebilirsiniz!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya-Kayseri arasında yapılması planlanan 640 kilometrelik hızlı tren projesi, bir çok milli park ve sit alanının ortasından geçiyor…
 
Antalya-Kayseri arasında yapılması planlanan hızlı tren projesi, milli parklar, doğal ve arkeolojik sit alanlarıyla su havzalarından geçiyor. UNESCO Dünya Mirası listesindeki Kapadokya’nın ortasından geçen demiryolu hattı, peri bacaları ve tarihi kaya kiliseleriyle ünlü Göreme Tarihi Milli Parkı ile Konya ve Antalya’da üç ayrı yaban hayatı koruma sahasını etkileyecek. Alageyiklerin dünyadaki tek yaşam alanı olan Antalya Düzlerçamı’ndaki koruma sahası ile Termessos antik kentinin antik yerleşimlerini barındıran bölge de demiryolundan etkilenecek. Yap-İşlet-Devret modeliyle ihale edilmesi planlanan hızlı tren projesiyle ilgili fizibilite çalışmalarının sürdüğü belirtiliyor. Hızlı tren hattının işlendiği imar planları, 9 Ekim’de Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde onaylandı. Toplam 642 kilometrelik demiryolu hattı boyunca, 82 tünel, 360 altgeçit, 79 üstgeçit, 9 adet de istasyon yapılması planlanıyor.
 
Antalya, Konya, Aksaray, Nevşehir ve Kayseri’yi birbirine bağlayacak olan 640 kilometrelik hızlı tren projesinin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AKP Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz aylarda projeyle ilgili sondaj çalışmalarının 2017 sonuna kadar tamamlanacağını duyurmuştu. Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi ise 9 Ekim tarihinde gerçekleşen oturumunda, hızlı tren hattının kentin sınırlarıyla ilgili güzergahını içeren imar planlarını onayladı.
 
HIZLI TREN HATTI KORUNAN ALANLARIN İÇİNDEN GEÇİYOR
Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilmesi planlanan hızlı tren projesi, güzergah boyunca çok sayıda milli park, yaban hayatı koruma sahası ve sit alanından geçiyor. Buna göre Antalya’da bulunan dünyaca ünlü Termessos antik kentinin etki alanında kalan 3. Derece arkeolojik sit alanı ile aynı bölgede bulunan Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası projeden etkilenecek. Dünyada yalnızca bu bölgede yaşayan ve koruma altında bulunan alageyiklerin yaşadığı bölgenin bitişiğine hızlı tren istasyonu kurulması planlanıyor.
 
GÖREME TARİHİ MİLLİ PARKI HIZLI TRENDEN ETKİLENECEK
Antalya-Kayseri arasında 10 ayrı şantiye kurulacağı belirtilen hızlı tren projesi, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan ‘Göreme Tarihi Milli Parkı’nın içinden geçiyor. Peri bacası olarak adlandırılan jeolojik oluşumların yanı sıra erken Hıristiyanlık dönemine ait çok sayıda tarihi kiliseyi barındıran Göreme Tarihi Milli Parkı’nda hızlı tren projesine izin verilmesi tartışma yarattı. ‘Kamu yararı’ gerekçe gösterilerek tarihi ve doğal mirasın içinden geçirilen hızlı tren güzergahının, Göreme Tarihi Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı revizyonu çalışmaları kapsamında değerlendirilerek ilgili plan paftalarına işlendiği ortaya çıktı.
 
TUZ GÖLÜ VE AKYAY GÖLÜ DE ETKİLENECEK ALANLARDAN
Aksaray’da Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi, Konya’da Akyay Gölü Önemli Bitki Alanı (ÖBA), Nevşehir’de ise Göreme Tepeleri ÖBA hızlı tren projesi güzergahında kalıyor. Önemli Bitki Alanı, korunması öncelikli bitki topluluklarını barındıran alanlara verilen bir statü.
 
ASPENDOS, KÖPRÜÇAY VE SU KAYNAKLARINDAN HIZLI TREN GEÇECEK
Antalya’nın Döşemealtı ilçesi sınırlarındaki Yağcı köyünde bulunan antik su kanalı ile Serik ilçesinde yer alan Aspendos antik kentindeki III. derece arkeolojik sit alanı ile Köprüçay 1. serece arkeolojik sit alanı da hızlı tren hattının geçtiği korunan alanların başında geliyor. Antalya’nın içme suyu kaynaklarından biri olan’ Duraliler İçmesuyu Kuyuları Kaynakları Koruma Alanı’ ile ‘Aksu Çayı Yeraltısuyu İçmesuyu Koruma Alanı’ da projenin etkilediği alanlar. 
 
YABAN HAYATI GELİŞTİRME SAHALARINA ONLARCA KİLOMETRE TÜNEL
Hızlı tren güzergahı, Antalya’da Akseki İbradı Üzümdere Yaban Hayatı Geliştirme Sahası (YHGS), Cevizli Gidengelmez Dağı YHGS, Düzlerçamı YHGS, Konya’da ise Bozdağ YHGS’den geçiyor. Bu alanların onlarca kilometreyi bulan uzunluktaki tünellerle geçileceği belirtiliyor. Torosların en zorlu bölümlerini içeren bölge aynı zamanda Türkiye’nin önemli tatlı su kaynaklarını barındırıyor.
 
ANTALYA-KONYA ARASINDA İKİ İLİN NÜFUSU KADAR YOLCU ÖNGÖRÜSÜ
Yaklaşık 30 yıl işletme süresi belirlenen hızlı tren projesini yapacak olan özel şirket aynı zamanda işletmeciliğini de üstlenecek. Hızlı trenle ilgili yapılan yolcu sayısı projeksiyonları da oldukça yüksek. Konya’nın nüfusu 2 milyon 161 bin, Antalya’nın nüfusu ise 2 milyon 328 bin civarında. Ancak Antalya-Konya arasında hızlı tren yolcu sayısı 2018 yılı için 3 milyon 797 bin kişi olarak öngörülüyor. Aynı hat için 2023 yılı yolcu tahminleri ise 4 milyon 358 bin civarında. Bu rakam, neredeyse her iki ilin nüfuslarının toplamı kadar.
 
ANTALYA-KAYSERİ ARASINDA ACELE KAMULAŞTIRMA UYGULANACAK
Antalya’nın Döşemealtı ilçesinden başlayan hızlı tren güzergahı, Kepez, Aksu, Serik, Manavgat, İbradı ve Akseki İlçelerinden geçerek, Konya sınırına giriyor. Seydişehir, Meram ve Karatay İlçelerinden geçerek Aksaray’a ulaşan hat, Eskil, Merkez ve Gülağaç ilçelerinden geçtikten sonra Nevşehir Acıgöl, Merkez, Avanos ve Ürgüp ilçelerinden geçerek Kayseri’nin İncesu ilçesinde sonlanıyor. Alanya-Antalya bağlantı hattı ise Manavgat ilçesindeki ana hattan ayrılarak Alanya’da son bulacak. Hat boyunca projenin geçeceği alanlarda bulunan özel arazilerin kamulaştırılması için ‘acele kamulaştırma’ uygulaması yapılacağı öğrenildi.
 
 
Önceki haberÖlümcül su bilmecesi!
Sonraki haberKomadan çıkış belirtileri vermeye başladı
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seven + sixteen =