Bir de başımıza AMİP belası çıktı…

Bu kez de, bir süreden beri Amerika’da yaygınlaşan burun deliklerine ve sinüslere tuzlu su çekmek için kullanılan çaydanlık benzeri ürünler aracılığıyla Amoeba-amip adlı bir mikro-canlının insan beynine girdiği, beyin hücrelerini parçalayıp öldürdüğü öne sürüldü. Kanıt olarak da Louisana Eyaleti’nde geçen hafta bu yüzden hayatını kaybeden iki kişi gösterildi.

Sinüs sıkıntısı olan ve daha rahat nefes alabilmek için burun deliklerine deniz tuzundan üretilmiş ve piyasada Okyanus Suyu gibi ferahlatıcı isimler altında satılan burun çalkalama sularında kısa sürede Amoeba ürediği öteden beri bulgulanıyor ve bu saptamalar halka duyuruluyordu. Ancak ilk kez Louisana Eyaleti’nde biri 52 yaşında bir kadın, diğeri 20 yaşında bir erkek olmak üzere iki kişinin beyinlerini yiyen bitiren, parça parça eden bu bakteriyle ölmesi sonunda resmî makamlar durumu açıkça ilan etti.

Eyaletin resmî sağlık dairesi tarafından yapılan ve tüm ABD’nin Federal sağlık kurumlarıyla Kanada’daki sağlık birimlerince dikkate alınan uyarıya göre, burun deliklerinden içeriye su çekip sinüs odacıklarını temizlemek sakıncalı bulundu. Amoeba- amip adlı mikro-organizmaların insan beyinine burun kanalları üzerinden kolayca ulaştığı ortaya çıkmış oldu. Amipler bölünme yoluyla hızla çoğalıp özellikle durgun ve beklemiş sularda hızla üreyerek insan sağlığı için birçok yönde zarar verici olabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here