Bir garip röportaj

Bir garip röportaj

0
PAYLAŞ

YAVRU VATANDAKİ BİR GAZETEDE TÜRKLERE AŞAĞILAYAN RÖPORTAJ

KKTC’de yayımlanan bir gazete, büyük (!) bir gazetecilik başarısına imza attı ve Stella Aciman isimli bir Yahudi kökenli Türk vatandaşının Türkiyelilere ve Türklere yönelik hakarete varan açıklamalarını yayınladı.

Gelin bakalım, Stella Acıman ne demiş ?

“Bizim Türk toplumu olarak hala çözemediğimiz bir şey var: Su ve sabundan çok uzak bir milletiz. Ve bunu bariz bir şekilde elçiliğin içerisinde hissedebiliyorsunuz. Biz bu filmi hep seyrettik. Zamanında Almanya’ya da göç verdik, aynı tepkiler Almanya’da da oluştu.”

KKTC’de yayımlanan ve anamuhalefet partisi CTP’yi destekleyen söz konusu gazete, bu zat-ı muhreterin röportajının başlığını da şöyle koymuş : “Dağdan Geldik, Bağdakini Kovduk.” Demek istiyor ki, Türkiyeliler Dağdan Geldiler, Bizi Ülkemizden Kovuyorlar. Irkçılık, mikro milliyetçilik, ayrımcılık kokan bir röportaj ve gazetecilik örneği.

Stella Acıman, gazete röportajında, “bizim” diye Türk toplumunu kastediyor. Ancak, birçok röportajında ve yazısında kendisini farklılaştırarak Yahudi kökenli olduğunu ön plana çıakrıyor. Elbette, Yahudi asıllı olmak küçümsenecek bir şey değildir ve asla böyle ima bile yapmak niyetinde değilim. Ancak, Türk asıllı olun ya da olmayın, Türk milletini aşağılamaya kalkarsanız bunun doğru olmadığını da birileri size hatırlatacaktır.

Eğer Stella Aciman, bir sanatçı duyarlılığına sahip ise, bir milleti aşağılamanın ne kadar kötü birşey olduğunu bilmeliydi. Almanya’da Hitler, Stella’nın soydaşlarını gaz odalarına götürürken ve soykırım yaparken aynı söylemleri kullandı mı bilemiyoruz, ancak dünyada hiçbir millet ya da ülke, Stella’nın sözleriyle aşğılanamaz, aşağılanmamalıdır. Hitler’in Stella’nın soydaşlarına yaptığı da alçakça ve insanlık dışı bir soykırımdır.

İnternetin meşhur sitesi Uludağ Sözlük, Stella Aciman hakkında, “lezbiyenlik, yahudilik gibi keskin temalı kitaplarla adını duyuran kişi” (http://www.uludagsozluk.com/k/stella-aciman/) demiş. Bunu da doğru bulmuyorum. Bayan Stella’nın istediği konularda yazması en doğal hakkıdır, ancak gördüğü birkaç kişi nedeniyle Türk toplumunu aşağılamaya kalkması ve bunu da KKTC’deki Türkiyelileri örnek göstererek yapması, sinir bozucu bir davranıştır. Bu konuda TC Lefkoşa Büyükelçiliğinin de sessiz kalmamasını diliyorum.

Irkçılıktan en çok dili yanmış bir ulusun ferdi olarak Türk milletini aşağılayan sözleri, Sayın Stella Aciman’a olan tepkimi arttırıyor. Bence, bu söylediği sözler nedeniyle özür dilemelidir.

Radikal gazetesinde, Stella Aciman ve Bella isimli kitabı konusunda bir yazı (http://www.radikal.com.tr/ek_haber.php?ek=r2&haberno=1073 ) okudum. Yazı şöyle : “Bella’nın kadın sevgilisiyle ilişkileri de iş ortaklıklarında yaşanan pürüzler yüzünden yürümüyor. Başına gelmeyen bela kalmıyor kısacası Bella’nın. Ama o, ailesine, kocasına, çevresine ve mafyaya karşı tek başına verdiği savaştan, onu hastaneye yatıran depresyonuna rağmen, onu çok seven yeni kadın sevgilisiyle birlikte galip olarak çıkıyor. Çevresini saran yalan/dolan ve ikiyüzlülük de giremiyor onun her şeye rağmen kurmayı ve korumayı başardığı “kendine ait oda”sına. Yıllarca kendini bir heteroseksüel olarak bildikten sonra bir kadına duyduğu aşka hiç şaşırmıyor bile. Doğallıkla açıyor odasının kapısını bu yeniliğe. Lezbiyenliği doğru erkeği bulamamanın bir özrü, mazereti olarak değil, içinden öyle geldiği, öyle hissettiği, öyle istediği için yaşıyor. Kısacası gerçek ve büyük sorunların karşısında kendi olarak, kendi seçimleriyle, bir görüntü ya da hayalet olarak değil işaretleriyle güçlenmiş, cisimleşmiş varlığıyla dimdik duran bir kadın Bella; Stella Acıman’ın yoğun özyaşam-öyküsel izler taşıdığı çok belli romanının kahramanı. (Bella, Stella Acıman, Om Yayınları).” Görüldüğü gibi, Stella Aciman, tanınmış bir kişi, Bu nedenle de ağzından çıkanlara dikkat etmesinde yarar vardır. Özellikle sanatçıların insanları ve milletleri aşağılamaya çalışması, çok yanlış bir davranıştır.

İnsanların farklılıkları, farklı kimlikleri üzerine yazan bir sanatçının, insanları ve hatta ulusları aşağılamaya hakkı var mıdır? Bence, Bayan Stella, yanlış yapmıştır. Ve Bayan Stella’nın bu yanlışına ortak olan KKTC’de yayımlanan Havadis gazetesi de bu yanlışa en az onun kadar ortak olmuştur.

Haksız mıyım ?

_______________________
Doç. Dr. Birol Ertan

BİR CEVAP BIRAK

9 + 8 =