Bir kilo buğdaya 750 litre su

22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla bir değerlendirme yapan Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, ‘sudan ucuz’ kavramının geçmişte kaldığını belirterek yakın gelecekte su savaşlarının yaşanacağı uyarısında bulundu. Bir kilo buğday üretmek için 750 litre suya ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Kesici, suyun dikkatli kullanılmaması durumunda felaket getireceğini dile getirdi.

İNSAN DIŞINDAKİ CANLILARIN TÜRÜ AZALIYOR

Aşırı nüfus artışı, sanayileşme ve sera gazlarına bağlı olarak su kaynaklarının hızla kirlendiğini kaydeden Kesici, doğada insan dışındaki canlı türlerinin azaldığına dikkat çekerek bunun sorumlusunun insan olduğunu söyledi. ‘Sudan ucuz’ kavramının geçmişte kaldığını dile getiren Kesici, “günümüzde artık su ‘sudan ucuz’ değil. Uzmanlar, bugün süren soğuk su savaşlarının, yakın gelecekte ‘sudan’ sebeplerden dolayı sıcak savaşlara dönüşebileceğini söylüyor” değerlendirmesinde bulundu.

BALIKLAR ARTIK FOTOĞRAFLAR VE MÜZELERDE

Daha çok kazanç uğruna canlı türlerinin yok edildiğini belirten Kesici, “nerede o eski balıklar? Duvardaki fotoğraflarda, balık müzesinde. Göllerin kirliliğinin temel nedeni daha çok para kazanalım diye tarım alanlarında kullanılan yapay gübre ve tarım ilaçları değil mi? Su, artık yaşamsal bir ihtiyaçtan ziyade insanı potansiyel ve zorunlu müşteriler haline dönüştüren bir meta. Suyu ‘etinden sütünden faydalanabilir, para kazanılabilir’ hale dönüştüren kim? İnsan, suyu kendi yararına olmaktan çıkararak, önce onu kirletmiş, daha sonra da bu kirliliğinden kendisine yeni bir alan yaratmıştır. Su artık satılabilir ve temizlenmesi gereken bir maddeye dönüştürülmüştür” görüşünü dile getirdi.

PET ŞİŞEYE GİRDİ, EN SATILAN ÜRÜN OLDU

Suyun pet şişelere girmesinin yeni bir durum olduğuna değinen Kesici, büyük kentlerde 1990’ların başında, 2000 yılında ise her yerde en çok satılan ürünün su olduğuna dikkat çekti. Yetkililerin, içme suyu kaynağı olan Eğirdir Gölü’nün temiz olduğuna dair açıklamalarını anımsatan Kesici, “o halde insanlar neden musluk sularını içemiyorlar?” diye sordu.

BİR KİLO BUĞDAY İÇİN 750 LİTRE SU GEREKLİ

Canlılardan tekstile, elektronikten tarıma dayalı sanayiye kadar bir çok alanda suyun çok gerekli olduğuna değinen Kesici, “bir tişört için gerekli olan 250 gram pamuğun üretimi için 25 metreküp su gerekiyor. Bir kilo buğday üretmek için ortalama 750 litre su gerekiyor. Bir kilo et için de 10 bin litre su tüketiliyor. İnsan vücudunun yüzde 70’i, ineğin, koyunun, balığın yüzde 65-75, elmanın yüzde 85’i, domatesin yüzde 95’i, ıspanağın yüzde 91’i, sütün yüzde 80-90’ı su. Suyun ne kadar temizse, yediklerin içtiklerin o kadar temiz, sağlığında o kadar iyi” diye konuştu.

SU İYİ KULLANILMAZSA FELAKET GETİRİR

Su hakkının, hukuki metin ve yorumlarda, öncelikle ‘temel bir insan hakkı’ olan ‘yaşam hakkı’ kapsamında ele alındığına değinen Kesici, “şüphesiz bu yaklaşım doğrudur, çünkü yaşam için her durumda gereksinim duyulan kaynakların başında su gelmektedir. 22 Mart Dünya Su Günü’nün de insanlar gelecek nesilleri ve diğer canlıları düşünerek, suyu dikkatli kullandığında bolluğun bereketin, suyu iyi kullanmadığında; kıtlığın felaketin geleceği unutulmamalı” çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.