Bir milyon eylemci ayaklandı

Ülke çapında düzenlenen eylemler sırasında iki kişi de yaşamını yitirdi.

Temizlik işçisi Cleonice Vieira de Moraes’in Belem kentinde düzenlenen protestolar sırasında kullanılan biber gazından etkilendiği ve yaşamını yitirdiği açıklandı.

Daha önce de Ribeirao Preto kentinde bir kişinin aracını barikata sürmesi sonucu 18 yaşındaki Marcos Delefrate ölmüştü.

Ülkedeki gösteriler toplu taşıma ücretleri zammını ve 2014 Dünya Kupası için yapılan harcamaları protesto amaçlı başlamış ancak hükümet karşıtı gösterilere evirilmişti.

Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, gösteriler nedeniyle Japonya’ya yapacağı ziyareti iptal etmek zorunda kaldı.

Sao Paulo’daki BBC muhabiri Gary Duffy, bunun durumun ciddiyetine dair bir işaret olduğunu söyledi.

Rousseff, Cuma günü bakanlar kurulunu toplayarak ülkede yaşanan krizi görüşecek.

Rio de Janeiro’da çevik kuvvet polisinin göstericilere göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerle müdahale ettiği belirtiliyor.

Televizyonlarda yayınlanan görüntülerde, birçok esnafın dükkânlarını korumak için vitrinlerini tahta plakalarla kapladığı ancak buna rağmen yağmacılık olaylarının devam ettiği görülüyor.

Protestolar 2 Haziran’da Sao Paulo’da otobüs ücretlerine yapılan zamla başladı.

Bilet fiyatı 3 realden 3,20 reale çıkarılmıştı.

Protestoları tetikleyen toplu taşım ücreti zammının iptal edilmesi eylemleri dindirmiyor.

Eylemlerin ülkede son 20 yıldır görülen en büyük protesto dalgası olduğu belirtiliyor.

Yetkililer bu zammın enflasyon oranının altında olduğunu söylüyor.

Brezilyalılar 1992 yılında Cumhurbaşkanı Fernando Collor de Mello’nun yargılanması talebiyle büyük protesto gösterileri düzenlemişti.

Brezilya 21 yıl diktatörlük altında yönetildikten sonra 1985 yılında demokrasiye geçmişti.

Brezilya’nın en büyük kenti olan Sao Paulo’da protestoları kızıştıran bir diğer unsur da, polisin daha önceki, özellikle de geçen Perşembe günkü protesto eylemleri sırasında uyguladığı taktiğe duyulan tepki oldu. (BBC)

BREZİLYA İLE İLGİLİ BİLGİLER

Nüfus: 190.495.4 (milyon)
Milli gelir: +4.2 (2007 4. Çeyrek)
Sanayi üretimi: +8.5 (2008 Ocak)
Enflasyon: +4.6 (2008 Şubat)
İşsizlik: 8.0 (2008 Ocak)
Ticaret dengesi: +36.5 (2008 Şubat)
Cari işlemler dengesi: -1.2 (2008 Ocak)
Dolar kuru: 1,68
Faiz: 11,18

Nüfusu 1 milyonun üzerinde on üç şehri olan Brezilya’nın en büyük şehirleri São Paulo (11 milyon) ve Rio de Janeiro’dur (6,6 milyon).

Itaipu barajı (Itaipu Hidroelektrik Santrali, Paraná) – Paraguay ve Brezilya hükümetleri tarafından ortaklaşa yaptırılan dünyanın en büyük hidroelektrik santrallerinden biri – Modern Dünyanın 7 Mühendislik Harikası.

Kişi başına gelirin 13.000 dolar olduğu nüfusunun %81’i Katolik, %18’i Protestan, %1’i ise Müslüman ve Musevidir. Katoliklerden 20 milyon kadarı aynı zamanda Afrika kökenli dinlerin ayinlerine de gitmektedirler.

Brezilya’da 8 senelik zorunlu eğitim devlet okulları tarafından ve ücretsiz sağlanmaktadır. Bunun yanında, yüksek öğretim de dahil olmak üzere, devlet okullarının yanı sıra özel okullar da etkinlik göstermektedirler.

Beş kez Dünya şampiyonu olduğu futbolun yanı sıra voleybol, basketbol, tenis, yüzme, plaj voleybolu, sörf, otomobil yarışları ve yelkencilik Brezilya’nın Dünya çapında başarılar elde ettiği spor dallarıdır. Ayrıca Capoeira ve samba, özellikle ülkenin Afrika kökenli kültürünün, bütün dünyada dikkat çektiği folk etkinlikleridir. Dünya Futbolu’na önemli oyuncular katmıştır ve katmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × five =