“BK geri dönüşü olmayan yola girdi”

Toplantı öncesinde Almanya ve Fransa’dan gelen açıklamalarda Fransız Cumhurbaşkan François Hollande ile Alman Başbakan Angela Merkel’in sürecin nasıl işletileceği konusunda ‘tam bir fikir birliği içerisinde’ oldukları açıklandı.

Dün bir açıklama yapan Hollande İngiltere’nin kararı için “Bir zamanlar aklımıza dahi getirmediğimiz bir olaydı; şimdiyse geri dönüşü yok” dedi.
İşçi Partisi vekilinden çağrı: Meclis referandumu geçersiz saysın

Bugünkü toplantıya Merkel ve Hollande’ın yanı sıra İtalya Başbakanı Matteo Renzi ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk da katılacak.

Çıkış süreci ne zaman başlayacak?

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de bugün hem İngiltere’nin başkenti Londra’da, hem de Brüksel’de temaslarda bulunacak.

Pazar günü İtalya’nın başkenti Roma’da konuşan Kerry, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararını üzüntüyle karşıladıklarını ifade etmiş ve “Brexit ve yapılması talep edilen değişiklikler, bizi AB çatısında biraraya getiren değerler ışığında yapılmalı” demişti.

AB’den ayrılma sürecinin ne zaman başlatılacağı konusundaysa farklı açıklamalar geliyor.

BK Başbakanı David Cameron, referandum sonuçlarının netleşmesinin ardından istifa kararı aldığını ve Ekim’de seçilecek yeni başbakanın AB’yle müzakereleri başlatması gerektiğini söylemişti.

Ancak Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Ekim’e kadar beklemenin anlamsız olduğunu ifade ederek ayrılma sürecinin hemen başlatılması gerektiğini söylüyor.

AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarından da Juncker’in açıklamalarına benzer çağrılar gelse de İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, baskılara direneceklerini ifade etti ve “Şu aşamada hiçbir değişiklik olmayacak” dedi.

İki yıllık müzakere süreci, İngiltere’nin AB anlaşmasının 50. maddesini devreye sokmasıyla başlayacak.

Sterlin’de sert düşüş sürüyor

23 Haziran’daki referandum sonuçlarının gelmesinden bu yana sert düşüş yaşayan İngiliz Sterlini, yeni haftaya da düşüşle başladı. Asya’daki işlemlerde Sterlin/ABD Doları paritesi bir ara 1,35 seviyesinin de altına gerileyerek yüzde 2’nin üzerinde değer yitirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 1 =