BM: Gazze unutuldu

Genel Sekreter, saldırıların birinci yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Filistinlilerin temel insan haklarından mahrum bırakıldığını belirterek, İsrail’in Gazze’ye “kabul edilemez” ve “yapıcı olmayan” ablukasını bir an önce kaldırması gerektiğini söyledi.

Ban Ki-moon, buradaki koşulların iyileşmesinden İsraillilerin de fayda sağlayacağını belirtti.

1400’den fazla Filistinlinin öldüğü saldırılar nedeniyle Gazze kasabalarında İsrail’i protesto gösterileri düzenlendi.

BM Genel Sekreteri, örgütün internet sitesinde yer alan açıklamasında hem Gazze’deki çatışmalara neden olan sorunların çözümü hem de sonrasına ilişkin yeterince adım atılamamasının üzücü olduğunu kaydetti.

Ban Ki-moon, geçen bir yılda şiddet olaylarının azalmasına rağmen, hala kalıcı bir ateşkesin söz konusu olmadığını ve Gazzelilerin temel insan haklarından yoksun olduğunu vurguladı.

Genel Sekreter, “Gazze’ye ulaştırılan insani yardım malzemelerinin miktarı ve kalitesi yetersiz, yeniden inşa çalışmaları da sekteye uğramış durumda” dedi.

Çocuk ölümleri artıyor

İsrail’in ablukası nedeniyle Gazze’ye sadece temel insani yardım malzemelerinin girişine izin veriliyor.

Bu nedenle Gazzeliler, geçen yılki çatışmalarda yıkılan evlerini tamir edemiyorlar.

Birleşmiş Milletler yetkilileri, Gazze’de yeterince su olmaması nedeniyle çocuk ölümlerinin artmaya başladığına dikkat çekti.

İsrail, geçen yıl, Filistinli militanların roket saldırılarını durdurma gerekçesiyle Gazze’ye topyekun bir saldırı başlatmıştı.

22 gün süren saldırılarda, Filistinli kaynaklara göre, 326’sı çocuk 916 sivil ölmüştü. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here