BM gözlemcileri Tremse’de

Bir ekip başkent Şam’dan Hama’nın 25 kilometre kuzeybatısında bulunan Tremse köyüne doğru yola çıkmıştı. Suriye ordusu bunun isyancı birliklere karşı gerçekleştirilen askeri bir operasyon olduğunu belirtirken henüz sivil ölümleri konusunda bir bilgi bulunmamakta.

‘Dehşete düştüm

‘BBC’nin Beyrut muhabiri, Tremse’de ne olduğunun henüz kesinlik kazanmadığını aktarıyor. Hükümet, silahlı isyancıların köyde bulunduğuna dair köylülerden bilgi alan ordunun buraya bir operasyon düzenlediğini belirtiyor.

Suriye ordusundan yapılan yazılı açıklama, sığınakların imha edildiğini; hükümetin “terörist” ilan ettiği büyük miktarda isyancı birliklerin de öldürüldüğünü veya yakalandığını belirtti.

Devlet televizyonu da yakalanan isyancıları gösterirken, yanlarında bulunan büyük miktarda silahlara da el konulduğunu söyledi.

Yazılı açıklama, çatışmada sivillerin ölmediğini belirtti.

Muhabir, Hama’da iki ay önce olanların aksine muhalefetin henüz olayla ilgili bir video veya öldürülen sivillerin listesini yayınlamadığını söylüyor.

Kendisi ayrıca insan hakları savunucularının ölen sivillerin isimleri olarak çok az ad açıkladıklarını; yayınlanan birkaç videonun da hükümet ordusunun çok sayıda isyancı askerin öldürüldüğü iddialarıyla tutarlı olduğunu belirtiyor.

BM ve Arap Birliği’nin Suriye temsilcisi Kofi Annan, Suriye’nin Tremse köyünden gelen katliam haberleriyle dehşete düştüğünü söylemişti.

Uluslararası kınama

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon saldırıların Devlet Başkanı Esad’ın barış planına bağlılığı konusunda “kuşku yarattığını” söyledi. BM gözlemcileri de bölgede tank, helikopterler ve ağır silahların kullanıldığı şiddetli çatışma gördüklerini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bu sırada görev süresi 20 Temmuz’da sona erecek Suriye’deki gözlem ekibinin geleceğini tartışıyor.

Batılı ülkeler, Suriye’deki gözlem ekibinin görevi üzerine hazırlanan tasarının, şiddetin durdurulması taleplerine uyulmaması durumunda ülkeyi yaptırımlarla tehdit eden on günlük ültimatom içermesini istiyor.

Çin ve Rusya ise Şam’a daha fazla yaptırım tehdidi yapılmasına karşı çıkıyor.

BBC muhabiri, Tremse’deki saldırıların siyasi bir etkisi olduğunu; ama bunun Rusya’nın yaptırımlar konusunda fikrini değiştirmesine yetemeyebileceğini açıklıyor.

Tremse’deki saldırıların ardından Ban Ki-moon “Suriye’deki trajedinin hemen durdurulması için kararlılıkla topluca harekete geçilmesi” doğrultusunda BM ülkelerine çağrı yaptı.

Kendisi “Harekete geçilmemesi gelecek katliamlara izin çıkarıyor” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise “rejimin özellikle suçsuz sivilleri öldürdüğüne dair kesin kanıt bulunduğunu” söyledi.

ABD, Fransa ve İngiltere saldırıları kınayıp, BM Güvenlik Konseyi’nin harekete geçmesini istedi. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here