BM’den “DAEŞ tehdidi devam ediyor” uyarısı

BM Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis, terör örgütü DAEŞ karşısında askeri zafer kazanılmasına rağmen, örgütün hala tehdit olarak mevcudiyetini devam ettirdiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis, BM Güvenlik Konseyi’nde, DAEŞ’in Irak’ta yenilmesi ve ülkedeki gelişmelere ilişkin üye ülkeleri bilgilendirdi.

Terör örgütü DAEŞ’in 2014’den beri Irak ve Suriye’de kontrol ettiği toprakların yüzde 95’ini kaybettiğini anlatan Kubis, 7,5 milyon kişinin de örgütün yenilmesiyle özgürlüğüne kavuştuğunu söyledi.

Bu süreçte binlerce kişinin öldüğünü ve yaralandığını ifade eden Kubis, yüzbinlerce beyni yıkanmış çocuğun eğitimden mahrum kaldığını, şehirlerin tamamen yıkıldığını ve 6 milyon kişinin de yerinden edildiğini belirtti.

171110-daeş-militan.jpg

DAEŞ’in binlerce Müslüman ve azınlık gruplara karşı savaş suçu işlediğine ve bu grupların soykırıma maruz kaldığına dikkati çeken Kubis, “DAEŞ’e karşı zafer kazanılmasına rağmen, Irak’ta, bölgede, Avrupa ve ötesinde terör tehdidi devam ediyor” dedi.

DAEŞ’in dünyanın her yerinde sivillere yönelik rastgele saldırılar düzenleyebileceğini belirten Kubis, “DAEŞ yenildi ama hala bitmedi. DAEŞ’e karşı mücadele eden koalisyon güçlerine, bölge ülkelerine ve uluslararası topluma DAEŞ’in tamamen yenilmesi ve Irak’ta ve bölgede istikrarı sağlamak için askeri ve askeri olmayan çabaları devam ettirmeleri çağrısı yapıyorum” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.