Boğa’dan kaçan kaçana

İspanya’nın kuzeyindeki Navarra özerk bölgesinde bulunan Pamplona kentinin festivali San Fermin, belediye binasından ateşlenen fişekle resmen başlamış oldu. Fişeği, bu yıl 150. kuruluş yıl dönümünü kutlaması sebebiyle İspanyol Kızılhaçı Başkanı Mikel Martinez ateşledi.

Belediye binasının bulunduğu meydan her yıl olduğu gibi binlerce insanla dolup taştı. Pamplonalıların başını çektiği beyaz giysili ve kırmızı fularlı San Fermin festivali meraklıları, “Pamplonalılar, bizimle eğlenmek için geldiniz. Yaşasın San Fermin, yaşasın San Fermin” şeklindeki anonstan sonra meydanda büyük bir coşku seli yarattı. Açılış sırasında kırmızı fularları ellerinde sallayan Pamplonalılar, fişek ateşlendikten sonra fularları boyunlarına taktı.

Bu yılki festival kapsamında toplam 443 resmi etkinlik düzenlenirken, 2,4 milyon avro olan festival organizasyonu bütçesinin 1,1 milyon avrosu Pamplona belediyesi tarafından karşılanıyor. Yaklaşık 200 bin nüfusa sahip Pamplona kentini festival nedeniyle önümüzdeki 9 gün boyunca 1 milyona yakın kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

14 Temmuz’a kadar sürecek festivalde boğalarla ilk koşu yarın sabah 07.15’te başlayacak. 1922 yılından itibaren verilen istatistiklere göre koşu sırasında boğaların boynuz darbelerinden dolayı 15 kişi hayatını kaybetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.