Bombacının kimliği tespit edildi

Güvenlik güçleri, yaklaşık bir ay önce, Diyarbakır ve Elazığ arasında kalan Görese Dağı’na düzenledikleri operasyonda bir teröristi sağ olarak ele geçirdi. Teröristin ifadeleri doğrultusunda, PKK’nın Şanlıurfa’da bombalı saldırı hazırlığı yapıldığı bilgilerine ulaşıldı.

Hürriyet gazetesinin verdiği bilgiye göre, terörist, eylemin PKK’nın Diyarbakır bölge sorumlusu olan İrfan Amed kod adlı Mehmet Tahir Kılıç ve Diyarbakır kırsalındaki ekibince organize edildiğini aktardı.

DAĞI BEKLEMEYECEĞİZ
Örgüt yöneticilerinin sık sık saldırı yapılması yönünde talimat verdiğini anlatan terörist, Kılıç’ın, “Artık dağları beklemeyeceğiz. Aşama değiştirdik. Saldırı zamanı” dediğini aktardı. Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı’na saldırıya ilişkin bilgiler “Acil” notuyla aktarılarak önlem alınması istendi.

13 Ağustos’ta güvenlik güçleri şehirde eylem hazırlığı yapan bir teröristi, kumandayla hazır yaklaşık 50 kilo plastik patlayıcıyla birlikte ele geçirdi. Emniyette sorgulanan terörist, Urfa dışında Gaziantep’te de bombalı eylem hazırlığı yapıldığını itiraf etti.

Çifte saldırı olasılığına karşı, Urfa’da bomba yakalandığı bilgileri sızdırılmadı. Bilgiler önce Emniyet Genel Müdürlüğü’ye paylaşıldı daha sonra Gaziantep’e aktarıldı. Polisler, bomba yüklü aracın şasi numarasından yola çıkarak yaptığı incelemede, otomobilin Şanlıurfa’dan çalındığını ve üzerinde takılı olan plakanın sahte ve farklı bir araca ait olduğunu belirledi.

ŞANLIURFA’DA ALARM
Gaziantep’te bomba yüklü aracın patlamasının ardından, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Haber Merkezi’nden yapılan telsiz anonsunda, sürücüsü belli olmayan 27 SP 813 plakalı bir aracın Kahramanmaraş’ta jandarma uygulamasından kaçarak, izini kaybettiği ve bu aracın Şanlıurfa’ya gelebileceği yönünde anons yapıldı.

Polisi alarma geçiren anons üzerine kenttin bütün giriş ve çıkışlarda arama noktası oluşturuldu. Söz konusu plakanın üç farklı markadaki araca takılı olabileceği belirtilen anonsta ayrıca terör olaylarında kullanılmak üzere bomba yüklü olabileceği uyarısı da yapıldı. Telsizde yapılan anonsta görüldüğü takdirde aracın dikkatli şekilde takip edilip hemen haber merkezine bulunduğu yerin bildirilmesi istendi.

RESMİ ARAÇLARDA KONTROL EDİLDİ
Anonsla birlikte alarma geçen polis, Şanlıurfa’nın tüm giriş ve çıkış noktalarında uygulama başlattı. Şüpheli görülen ve içi kalabalık olan tüm araçlar uygulama noktasında didik didik arandı. Polis şüpheli araç uygulamasında görevli resmi araçları da incelemesi dikkat çekti. Kent merkezinde de kamu kurum ve kuruluşları, siyasi partilere ait binalarla, halkın yoğun olduğu yerlerde güvenlik tedbirleri artırıldı.

ÇİVİYLE DESTEKLENMİŞ C-4
Öte yandan saldırıyla ilgili detaylar da ortaya çıkmaya başladı. Yapılan incelemelerde saldırıda metal parça ve çivilerle desteklenmiş 50 kilodan fazla C-4 kullanıldığı belirlendi.

PLAKA DEĞİŞİKLİĞİYLE YANILTTILAR
Şanlıurfanın Suruç ilçe nüfusuna kayıtlı üniversiteli bir gencin iki hafta önce bomba yüklü bir araçla Gaziantep’e geldiği yönünde istihbarat olduğu ortaya çıkmıştı.

İstihbarat sonrası, il emniyet müdürlüğünün aracın bulunması için tüm birimleri uyardığı, ancak araç plakasının değiştirilerek polisin yanıltıldığı belirlendi.

Saldırının da bu araçla düzenlendiği tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here